Strategie w zarządzaniu

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Strategie w zarządzaniu - strona 1 Strategie w zarządzaniu - strona 2 Strategie w zarządzaniu - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 4 27.04.2003 Podejście wielkiej strategii jest stosowane, kiedy jest jednorodna produkcja i ten sam rynek.
Strategie:
Wzrostu
Stabilizacji
Cięć
Podejście portfelu przedsiębiorstwa stosowane jest, kiedy firma działa w różnych dziedzinach / na różnych rynkach /.
Zakłada / traktuje / firmę jako samodzielne jednostki gospodarcze / SJO / - zakład.
Różne strategie dla różnych SJO - metody / techniki/ zarządzania: 1./ MACIERZ - BUDOWA BCG / GRUPUJE W 4 RÓŻNE GRUPY/ GWIAZDY ZNAKI
ZAPYTANIA
DOJNE PIESKI
KROWY
Pozwala on pogrupować przedsiębiorstwa na 4 grupy:
GWIAZDY - tzn. przedsiębiorstwa, które mają duży udział w rynku, dużo produkują, dynamicznie się rozwijają.
DOJNE KROWY - tzn. charakteryzuje się dużym udziałem w rynku, duża jest produkcja, ale rozwijają się powoli.
PIESKI - dają wysokie profity, pozwalają znakomicie egzystować całej firmie, mały udział w rynku i mała dynamika.
ZNAKI ZAPYTANIA - mały udział w rynku, ale z dużą dynamiką wzrostu. 2./ SELEKTOR GE. Na jednej osi są oznaczone takie cechy jak:
Tempo wzrostu
Stopa zysku
Technika A na drugiej osi oznacza się:
Udział w rynku
Ocenia się konkurencyjność
Jakość zarządzania.
Mam 9 pól przy pomocy, których oceniamy poszczególne jednostki.
3./ STRATEGIA NA POZIOMIE JEDNOSTKI OPERACYJNEJ. Ta strategia na poziomie jednostki operacyjnej pozwala odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy sposób konkurowania na rynku.
Te strategie to: MODEL ADAPTACYJNY - to podejście sugerujące, że menadżerowie powinni dostosować strategię jednostki do podstawowych warunków otoczenia.
W ramach tego podejścia adaptacyjnego wyróżniamy 4 strategie:
*obronną - przyjmujemy zazwyczaj w sytuacji, gdy jednostka działa w otoczeniu stabilnym, wykazującym niewielką niepewność, nie podejmujemy większego ryzyka, wszystko jest przewidziane, stabilne, nastawione jest na to, co mamy.
*analityka - stosowane jest wtedy, gdy otoczenie jest umiarkowanie stabilne i zawiera pewną dozę niepewności.
*poszukiwacza - stosowana jest wówczas, gdy otoczenie ma charakter dynamiczny i cechuje go duża niepewność, podejmujemy duże ryzyko, wówczas jesteśmy nastawieni na zmiany, musimy szukać optymalnych rozwiązań, które pozwolą rozwijać się przedsiębiorstwom w różnych sytuacjach. Preferujemy bardzo drastyczne formy organizacji, kompetencje przekazujemy niższym szczeblom decyzyjnym, dlatego że oni są w stanie szybciej zareagować niż góra.


(…)

… cen, struktura produkcji, kształtowanie wizerunku firmy, kanały dystrybucji, polityka wobec opinii publicznej, FINANSE - strategia finansowa określa strukturę pasywów i aktywów danego przedsiębiorstwa szczególną uwagę zwraca się na takie pozycje jak: kapitały własne, sposób pozyskiwania tych kapitałów, polityka zadłużenia, procedury zarządzania aktywami, polityka dywidendy.
PRODUKCJA - strategia produkcyjna zajmuje się takimi problemami jak: jakość wyrobów, wydajność pracy, lokalizacja zakładów produkcyjnych, zagadnienia ochrony środowiska, stosowanie technologii i techniki produkcji.
ZASOBY LUDZKIE - strategia zasobów ludzkich zajmuje się takimi problemami jak: wynagrodzenia, dobór kadr, ocena wyników pracy, rozwój kadr kierowniczych, kształtowanie stosunków międzyludzkich.
BADANIA i ROZWÓJ…
… stosuje zakazy logiki oraz dba o interes organizacji. Zgodnie z tum założeniem podejmujący decyzje powinien mieć pełną informację na temat sytuacji decyzyjnej. Mieć możliwość pozbycia się niepewności, mieć możliwość zastosowania technik, które eliminują tę niepewność, umieć ocenić w pełni racjonalnie i logicznie wszystkich skutków wariantu decyzji. ETAPY RACJONALNEGO PODEJMOWANIA DECYZJI
ROZEZNANIE SYTUACJI DECYZYJNEJ - polega na analizie, z której wynika problem, który należy rozwiązać, jest to reakcja na określony obiekt lub problem.
ZDEFINIOWANIE SYTUACJI, - w czym problem, jaka jest jego istota? / Zajmuje to ok. 30% pracy /
IDENTYFIKACJA ALTERNATYWNYCH MOŻLIWOŚCI DZIAŁANIA - nigdy nie mamy pewności, że zbiór dopuszczalnych rozwiązań jest pełny zawsze możemy coś nowego wymyślić, są specjalne…
… techniki rozwiązywania problemów np.: ”burza mózgów”, które pozwalają na wymyślenie szerokiego zbioru wariantów. Decydent szuka rozwiązania danego problemu i wtedy, kiedy znajdzie pierwszy wariant rozwiązania przyjmuje je za optymalne uważa go za naturalny - jest to tzw. błąd trzeba odnaleźć zbiór możliwie wszystkich wariantów i z pośród tych wariantów wybrać najbardziej optymalny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz