Stowarzyszenie Ochronne Przemysłu Sokowniczego (SGF)
W 1974 r. w Niemczech powstała podobna organizacja producentów - Stowarzyszenie Ochronne Przemysłu Sokowniczego (SGF). Członkowie tej organizacji mieli świadomość że najistotniejsze problemy związane z jakością soków występują już na etapie surowców, lub półproduktów. Dlatego utworzyli Regionalny System Kontroli (FKS), którego jest celem kontrola nie tylko produktu finalnego, ale całego procesu produkcyjnego - od surowców w momencie ich uprawy na polu, poprzez półprodukty do gotowego wyrobu. Jest to więc system kontroli „od rośliny do tego co w butelce”.
Wszyscy uczestnicy systemu kontroli zezwalają na inspekcję swoich zakładów oraz pobieranie próbek kontrolnych w celu przeprowadzenia odpowiednich badań w laboratorium. Zachowywane próbki kontrolne wraz z całą dokumentacją zakupionych surowców i wytworzonych produktów są dowodem na to kto i na jakim etapie produkcji dokonał fałszerstwa. Firmy mogą promować produkty przez umieszczanie na opakowaniach specjalnego logo SGF/IRMA (IRMA - Międzynarodowy System Zapewnienia Jakości Surowców).
W innych krajach takich jak: Francja, Dania czy Wielka Brytania, również powstały podobne systemy przemysłowej samokontroli. W celu harmonizacji uprzednio stworzonych systemów oraz poprawy ich efektywności w 1994 r. AIJN powołało Europejski System Kontroli Jakości (EQCS). Uczestnicy EQCS zaakceptowali Kodeks Praktyki AIJN jako podstawowy dokument odniesienia. Organem kontrolującym dla wszystkich członków EQCS jest SGF/IRMA.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)