AIJN, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
AIJN, sem VI - strona 1

Fragment notatki:

Stowarzyszenie Przemysłu Soków i Nektarów z Owoców i Warzyw Unii Europejskiej (AIJN)
W ramach Międzynarodowej Federacji Producentów Soków Owocowych (FU) w 1958 roku w Paryżu utworzono specjalną komisję składającą się z przedstawicieli stowarzyszeń producentów soków owocowych 6 krajów członkowskich ówczesnej EWG. Z końcem 1962 r. ta komisja przekształciła się w niezależną organizację. Obecnie, jako Stowarzyszenie Przemysłu Soków i Nektarów z Owoców i Warzyw UE (AIJN) reprezentuje w Brukseli stowarzyszenia przemysłu sokowniczego krajów będących członkami UE.
AIJN kontroluję organizację rynku i handel zagraniczny UE. Uczestniczy w pracach Konfederacji Przemysłu Żywnościowego i Napojów UE (CIAA), oraz utrzymuje regularne kontakty z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Ministrów Europy. Zatem bierze udział w opracowywaniu przepisów i dyrektyw dotyczących produkcji, jakości i znakowania soków i nektarów z owoców i warzyw. Ale przede wszystkim AIJN zajmuje się problemem nieregulowanym przez aktualną Dyrektywę 2001/102 EC o sokach owocowych stowarzyszeniem jednakowym w całej Europie zasad oceny jakości i autentyczności soków owocowych. W tym celu opracowała Kodeks Praktyki zawierający wartości standardowe dla poszczególnych składników soków owocowych.
Stowarzyszenia standardów dla soków owocowych wiązało się z dużymi trudnościami, ze względu na ich naturalną zmienność. Ostateczny skład soków owocowych zależy nie tylko od odmian i stopnia dojrzałości owoców, lokalizacji geograficznej uprawy, warunków agrotechnicznych i pogodowych, lecz również od procesu technologicznego otrzymywania soków. Było oczywiste, że niewykonalne jest stworzenie standardów absolutnych i w zamian ustalono Wartości Odniesienia. Ich podstawą były dostępne już informacje, między innymi standardy niemieckie RSK i francuskie AFNOR dane literaturowe oraz wieloletnie doświadczenie przemysłu sokowniczego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz