Stosunki międzynarodowe i otwartość polityczna państw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 315
Wyświetleń: 2849
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki międzynarodowe i otwartość polityczna państw - strona 1 Stosunki międzynarodowe i otwartość polityczna państw - strona 2 Stosunki międzynarodowe i otwartość polityczna państw - strona 3

Fragment notatki:

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE I OTWARTOŚĆ POLITYCZNA PAŃSTW Społeczność międzynarodowa- ogół państw suwerennych, utrzymujących wzajemne stosunki regulowane przez prawo międzynarodowe.
W procesie rozwoju stos. M.nar. ogromne znaczenie miał pokój wetsfalski w 1648 - kres zwierzchnictwa cesarstwa, a stosunki w Europie od tego czasu oparto na zasadzie równości. Konferencje w Osnabruck i Munster (nie umiem „umlałtu” zrobić) zapoczątkowały powstanie swoistej „rodziny narodów”.
Otwartość państw- na stopień otwartości składają się relacje międzynarodowe między państwami, które należy rozpatrywać w aspektach: politycznym, gospodarczym i społecznym.
Otwartość polityczna- aktywność państwa na forum miedzynar. Zarówno w kontaktach dwustronnych jak i w uczestnictwie w pracach organizacji międzynarodowych obejmujących cały świat bądź jego części. Aktywność związana z dbałością o interesy własnego kraju, zainteresowaniem losami świata oraz możliwością wpływania na nie.
Otwartość gospodarcza- określana przez relacje zachodzące między państwami na polu gospodarczym. O stopniu tej otwartości świadczy poziom wymiany z zagranicą
Otwartość społeczna- wymiana naukowa, kontakty kulturalne, sportowe i turystyczne, przyczyniające się do likwidacji wzajemnych uprzedzeń, wpływające na stosunki polityczne i gospodarcze.
Izolacjonizm- zjawisko o długich tradycjach. Koncepcja izolacjonizmu , w skrajnej postaci zbliżonej do ksenofobii była jedną z podstaw polityki starożytnych Chin. XVII- Japonia, USA- oficjalnie- 1823- doktryna Monroe, Wielka Brytania- przełom XIX i XX wieku. Kres tej polityki to I wojna światowa. Jej kolejne pojawienie się to druga połowa XX wieku- ze względów ideologicznych np. Chiny, Albania, Kambodża, Korea Płn.
Otwartość państw można określić na podstawie:
Przynależności do organizacji międzynarodowych
Liczby ratyfikowanych konwencji międzynar.
Liczby przedstawicielstw dyplomatycznych
Wizyt dyplomatycznych w roku badanym
Udział eksportu w tworzeniu dochodu narodowego
Liczby turystów zagranicznych w stosunku do liczby mieszkańców
Do określenia stopnia otwartości polit. Gosp. I społ służy wskaźnik systetyczny (SI), natomiast do oceny rozkładu przestrzennego państw o zbliżonej wartości SI wskaźnik autokorelacji przestrzennej.
SI- ustala się według wzoru: Gdzie:
p- liczba mierników otwartości
yi- wartość standaryzowana dla jednostki y
analizę autokorelacji przestrzennej dokonuje się za pomocą równania: gdzie:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz