To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD XV - 2.06.2011 II: PRZEDMIOT STOSUNKU PRAWNEGO Są to rzeczy lub zachowania. Rzeczy: np. samochód, komórka, nieruchomość, prawa autorskie. Zachowania: np. pracodawca płaci za czas pracownika.
III: TREŚĆ STOSUNKU PRAWNEGO Są nią uprawnienia i obowiązki. Najczęściej w danym stosunku prawnym uprawnieniom jednej strony towarzyszą obowiązki innej strony, ale są sytuacje, gdy podmiot ma uprawnienie, ale nikt nie jest zobowiązany, np. ławka w parku.
Wykładnia prawa Wykładnia jest to ogół procesów myślowych, dzięki którym możemy poznać treść przepisów.
Teorie wykładni: Statyczna Przyjmujemy tu, iż ustawodawca wydał przepis na bazie wcześniejszych doświadczeń, zatem przepis ten rozstrzyga kwestie, które wcześniej zaistniały - nie wybiega się w przyszłość. Dynamiczna Zwolennicy jej mówią, iż nie da się przewidzieć przyszłości, dlatego prawo należy interpretować z duchem czasu tak, by rozstrzygało pojawiające się nowe kwestie. Mieszana Godzi oba stanowiska mówiąc, że skoro ustawodawca nie zmienił przepisu, to uznaje go za właściwy, dlatego nawet stare przepisy należy interpretować tak, jakby sobie tego życzył aktualny ustawodawca. Moc wiążąca wykładni: Doktrynalna Wypowiedzi prawników nie wiążą sądów. Autentyczna Dokonuje ten, kto wydał akt prawny - bardzo przydatne w przypadku rozporządzeń, czyli aktów jednoosobowych. Legalna Formalnie obecnie jej nie ma, ale funkcje jej pełni nadzór nad orzecznictwem wykonywanym przez Sąd Najwyższy. Szczególne miejsce zajmują pytania prawne. Sąd niższej instancji na bazie konkretnej sprawy może zwrócić się z pytaniem do Sądu Najwyższego z zapytaniem. Odpowiedź SN wiąże sąd pytający - tylko w tej jednej sprawie, ale że odpowiedzi są publikowane, mają ogromny wpływ na całość orzecznictwa.
Rodzaje wykładni: Językowa Dokonujemy jej w pierwszej kolejności. Jest to po prostu prawidłowe odczytanie tekstu prawnego. Już na tym poziomie pojawiają się trudności interpretacyjne, dlatego musimy trzymać się tzw. dyrektyw wykładni językowej:
→ zakładamy, że tekst prawny został napisany poprawnie językowo
→ dyrektywa języka potocznego, zwroty użyte w tekście mają potoczne znaczenie. UWAGA. Gdy akt prawny nadaje inne znaczenie (słowniczek), to trzymamy się tego, ale tylko na potrzebę tego aktu prawnego.
→ nie wolno traktować żadnego fragmentu tekstu jako zbędnego. Jeśli jest, to nie wolno go omijać
→ nie wolno zwężać ani rozszerzać znaczenia zwrotów użytych w tekście
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)