Stosunek administracyjno- prawny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek administracyjno- prawny - strona 1 Stosunek administracyjno- prawny - strona 2

Fragment notatki:

Przedmiot i podmioty stosunku administracyjno-prawnego PRZEDMIOT stosunku adm-pr. leży w sferze zadań administracji publicznej, a więc w sferze określonej prawem. PODMIOTY STOSUNKU ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO:
organ (inny podmiot administracji publicznej) upoważniony do żądania określonego zachowania się lub świadczenia,
osoba fizyczna lub osoba prawna, albo jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, do której skierowany jest nakaz lub zakaz, albo która żąda określonego zachowania się przez organ administracji publicznej.
W stosunkach adm-pr. jeden z podmiotów reprezentuje władztwo państwowe, stąd ta nierównorzędność, gdyż prawo przyznaje organowi administracyjnemu jako jednemu z podmiotów stosunku prawo orzekania, prawo przesądzania o sprawie, w sposób wiążący innych uczestników stosunku. Obowiązki i uprawnienia będące treścią stosunku adm-pr . mogą polegać na działaniu, znoszeniu lub zaniechaniu i wynikają one z prawa materialnego. Obowiązki i uprawnienia wynikające ze stosunków adm-pr . mają w zasadzie charakter osobisty, tzn., że nie mogą być przenoszone na inne osoby, wygasają z chwilą śmierci osoby uprawnionej bądź zobowiązanej. Wyjątkiem są jednak podatki i roszczenia odszkodowawcze, które mogą przechodzić na następców prawnych. Sposób rozwiązywania stosunku administracyjno-prawnego - mogą być one rozwiązywane z samej ustawy, w drodze aktu administracyjnego, mogą być wynikiem tzw. działań faktycznych.
Rodzaje stosunków administracyjno-prawnych:
stosunek proceduralny - ma charakter przejściowy, czasowy, jego podstawą są normy proceduralne czyli najczęściej przepisy o postępowaniu administracyjnym. Nawiązywany jest z chwilą wszczęcia postępowania admin. a wygasa w momencie wydania ostatecznej decyzji admin.,
stosunek sporno-administracyjny - jego podstawą prawną są przepisy prawa dopuszczające zaskarżenie aktów administracyjnych do sądu. Trwa od chwili zaskarżenia aktu do czasu wydania orzeczenia przez sąd (wyroku, postanowienia). Charakterystyczne dla tego stosunku jest zrównanie pozycji podmiotów - organu i obywatela przed sądem,
stosunki kontroli, nadzoru i inne,
stosunki trwałe:
związane z prawami osobistymi (obowiązek ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum, obowiązek służby wojskowej),
związane z prawami majątkowymi (podatki, świadczenie pomocy społecznej),
związane z korzystanie z użyteczności publicznej (transportu, komunikacji).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz