To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Krasowski. Notatka składa się z 2 stron.
5.3 Status prawny Kościoła Katolickiego Prace przygotowawcze zmierzające do zawarcia konkordatu rozpoczęły się tu po podpisaniu Konstytucji 17 marca 1921 r. W ich trakcie następowała konfrontacja stanowisk za i przeciwko konkordatowi. Po naradach konkordat został podpisany 10 lutego 1925 r. Jego ratyfikację poprzedziła burzliwa dyskusja między liberalną lewicą a prawicą, którą wygrała zasadą większości prawica. Sejm ratyfikował konkordat 27 marca, Senat 23 kwietnia 1925.
Art. 1 „Kościół katolicki, bez różnicy obrządków, korzystać będzie w RP z pełnej wolności (…)”
-można by powiedzieć, że kościół został wyjęty spod wszelkich regulacji świeckich. Przyznawał on specjalnie uprawnienia duchownym (np. odbywanie kary więzienia w klasztorach a nie w więzieniach państwowych). Przywrócił instytucję brachium seaculare- wsparcie wykonywania zarządzeń i dekretów kościoła. Potwierdzał duszpasterstwo wojskowe.
Art. 8- W niedziele i Święto 3 Maja księża podczas mszy mają się modlić za RP i prezydenta- problem z tymi mieli greckokatoliccy ukraińscy nacjonaliści.
Art. 9 „Żadna część RP nie będzie zależała od biskupa, którego siedziba znajdowałaby się poza granicami państwa polskiego (…)”
-Konkordat sankcjonował istnienie łącznie 22 archidiecezji w Polsce: (18 obrządku łacińskiego, 3 greckokatolickiego i 1 ormiańskiego). Biskupi mieli także składać przysięgę wierności państwu.
(…)
… na wewnętrzną parcelację w ramach swoistej wewnętrznej reformy rolnej: parafia która miała mniej niż 15ha przejmowała ziemię od tej, która miała jej więcej. W związku z czym ani jeden ha ziemi nie został sprzedany państwu w reformę rolną planowano na rok 1942 czemu przeszkodziła wojna. Uposażenia kościoła określał stosowny załącznik do konkordatu. Konkordat rozszerzał obowiązek nauki religii…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)