Status prawny Kościoła Katolickiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Status prawny Kościoła Katolickiego - strona 1 Status prawny Kościoła Katolickiego - strona 2

Fragment notatki:

Krasowski. Notatka składa się z 2 stron.
5.3 Status prawny Kościoła Katolickiego Prace przygotowawcze zmierzające do zawarcia konkordatu rozpoczęły się tu po podpisaniu Konstytucji 17 marca 1921 r. W ich trakcie następowała konfrontacja stanowisk za i przeciwko konkordatowi. Po naradach konkordat został podpisany 10 lutego 1925 r. Jego ratyfikację poprzedziła burzliwa dyskusja między liberalną lewicą a prawicą, którą wygrała zasadą większości prawica. Sejm ratyfikował konkordat 27 marca, Senat 23 kwietnia 1925.
Art. 1 „Kościół katolicki, bez różnicy obrządków, korzystać będzie w RP z pełnej wolności (…)”
-można by powiedzieć, że kościół został wyjęty spod wszelkich regulacji świeckich. Przyznawał on specjalnie uprawnienia duchownym (np. odbywanie kary więzienia w klasztorach a nie w więzieniach państwowych). Przywrócił instytucję brachium seaculare- wsparcie wykonywania zarządzeń i dekretów kościoła. Potwierdzał duszpasterstwo wojskowe.
Art. 8- W niedziele i Święto 3 Maja księża podczas mszy mają się modlić za RP i prezydenta- problem z tymi mieli greckokatoliccy ukraińscy nacjonaliści.
Art. 9 „Żadna część RP nie będzie zależała od biskupa, którego siedziba znajdowałaby się poza granicami państwa polskiego (…)”
-Konkordat sankcjonował istnienie łącznie 22 archidiecezji w Polsce: (18 obrządku łacińskiego, 3 greckokatolickiego i 1 ormiańskiego). Biskupi mieli także składać przysięgę wierności państwu.

(…)

… na wewnętrzną parcelację w ramach swoistej wewnętrznej reformy rolnej: parafia która miała mniej niż 15ha przejmowała ziemię od tej, która miała jej więcej. W związku z czym ani jeden ha ziemi nie został sprzedany państwu w reformę rolną planowano na rok 1942 czemu przeszkodziła wojna. Uposażenia kościoła określał stosowny załącznik do konkordatu. Konkordat rozszerzał obowiązek nauki religii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz