To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Standardy sprawozdawczości finansowej dr Anna Kuzior Wykład 6
Jednostka X buduje Środek trwały. Koszty związane z budową środka trwałego poniesione do dnia bilansowego wynoszą 200 000zł. Ponadto odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego na budowę środka trwałego na dzień bilansowy wynoszą 5 000zł. Odsetki zaś powstałe z tytułu ulokowania wolnych środków zaciągniętego kredytu na lokacie bankowej wynoszą 1000zł. Określić wartość bilansową środka trwałego?
Wartość bilansowa budowanego środka trwałego obejmuje:
(+) koszty związane z budową środka trwałego poniesione do dnia bilansowego 200 000 zł
(+) odsetki od kredytu bankowego na dzień bilansowy 5 000zł
(-) odsetki od lokaty
Łącznie o kwota 204 000zł. STRUKTURA BILANSU WG POLSKIEGO PRAWA BILANSOWEGO Pozycje aktywów uszeregowane są według kryterium wzrastającej płynności
Pozycje pasywów wykazuje się, uwzględniając kryterium wzrastającej wymagalności Aktywa- to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń (np. zakup lub wytworzenie), które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Ogół posiadanych przez konkretne przedsiębiorstwo zasobów majątkowych dzieli się na 2 zasadnicze grupy: Majątek trwały (aktywa trwałe)
Majątek obrotowy (aktywa obrotowe)
Aktywa trwałe to składniki aktywów jednostki, które:
Są użytkowane przez jednostkę lub związane z jednostką, w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, daty ich założenia, wystawienia lub nabycia
Charakteryzują się długotrwałym okresem użytkowania
Charakteryzują się stosunkowo wysoką wartością jednostkową oraz
Zużywają się stopniowo, zachowując swoją naturalną postać.
Aktywa obrotowe- pozostałe poza aktywami trwałymi zasoby majątkowe. Wartości niematerialne i prawne- to nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, np. oprogramowanie komputerów, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych lub zdobniczych. Rzeczowe aktywa trwałe to np.:
Nieruchomości w tym np. grunty, prawo wieczystego użytkowania gruntu, budynki i budowle, itp.
Maszyny, urządzenia, środki transportu i inne,
Ulepszenia w obcych środkach trwałych
Inwentarz żywy
Oraz środki trwałe w budowie
Należności to wynikające z przeszłych zdarzeń prawo otrzymania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, związane z cyklem operacyjnym lub wynikające z przepisów prawa. Dzielą się na:
(…)
…. w formie odsetek, dywidend. Dzielą się na:
Inwestycje długoterminowe ( np. udział, akcje, obligacje, udzielone pożyczki, lokaty bankowe)
Inwestycje krótkoterminowe (j.w. oraz środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym oraz inne środki pieniężne, otrzymane weksle i czeki obce itp.)
Zapasy to rzeczowe aktywa obrotowe np. materiały, towary, produkty gotowe, półprodukty i produkty w toku. Pasywa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)