To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
03.10.2012
Wykład 1
Sprawozdawczość finansowa - wymogi formalne:
Literatura:
„Sprawozdawczość i analiza finansowa”, H. Buk
„Sprawozdawczość jednostkowa i skonsolidowana”, Gargusewicz, „Sprawozdawczość finansowa”, Świderka, Ustawa o rachunkowości
Egzamin:
Pisemny
Test jednokrotnego wyboru
Osoby, które miały na I stopniu Sprawozdawczość finansową mogą mieć przepisaną ocenę, jeśli przyniosą:
Suplement do dyplomu
Indeks
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości. Tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223
Rozporządzenie ministra Finansów z dnia 15.01.2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej, Dz. U. z 2001 r. nr 137, poz. 1539
Rozporządzanie Prezesa Rady ministrów z dnia 07.02.2012 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012. Dz. U. z 2012 r. nr 79, poz. 446.
Rozporządzanie MF z dnia 25.09.2009 w sprawie szczególnych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych. Dz. U. z 2009 r. nr 169, poz 1327.
Rozporządzenie MF z dnia 03.04.2012 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa nie będącego państwem członkowskim
Rachunkowość finansowa (rys sprawozdawczości finansowej w rachunkowości finansowej):
Dokumenty operacji gospodarczych
Księgi rachunkowe
Konta syntetyczne
Konta analityczne
Inwentaryzacja (jest po to, aby zweryfikować zapisy w księgach rachunkowych z prawdą materialną i żeby w sprawozdaniu finansowym pokazać prawdę rzeczywistą, różnice trzeba zweryfikować dostosowując do stanu rzeczywistego)
Wycena aktywów i pasywów (trzeba znać możliwości wyceny aktywów i pasywów, wynik finansowy można wymodelować w zależności od metodologii wyceny, wszystko w zależności od potrzeb, ale nie można fałszować sprawozdań, są ogromne możliwości uprawiania kreatywnej rachunkowości)
Rachunek kosztów (jest bardzo ważny dla sprawozdawczości finansowej, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to
(…)
… z odsetkami od kredytów zostaną spłacone w terminie
Dostawcy i inni wierzyciele - terminowość uzyskania należnych im kwot, są zainteresowani jednostką przez krótszy okres niż kredytodawcy
Klienci - kontynuacja działalności przez jednostkę, zwłaszcza, gdy są od niej zależni przez dłuższy okres
Rządy i agendy rządowe - alokacja zasobów, regulowanie działalności jednostek, polityka podatkowa, obliczenia dochodu…
… (jest bardzo ważny dla sprawozdawczości finansowej, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to Np. ile kosztował zakup komputerów, każdy rachunek kosztów jest subiektywny)
Ewidencja kosztów
Rozliczenia kosztów
Kalkulacja
Sprawozdania finansowe:
Bilans
Rachunek zysków i strat
Rachunek przepływów pieniężnych
Zestawienie zmian w kapitale własnym
Fundamentalne zasady rachunkowości:
Zasada ciągłości (art. 5 ust. 1 UR) - przyjęte zasady rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywane.
W dalszych ustawach pisze, że zasada ciągłości nie musi być zawsze stosowana
Zasada…
…:
Członek zarządu lub innego organu zarządzającego a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tego organu z wyłączeniem pełnomocników ustanowiony przez jednostkę:
W spółce jawnej i spółce cywilnej - wspólnicy prowadzący sprawy spółki
W spółce partnerskiej - wspólnicy prowadzący sprawy spółki albo zarząd
W spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej - komplementariusze prowadzący sprawy spółki
W przypadku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)