Stan prawny po wejściu w życie rozporządzenia Rzym II - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stan prawny po wejściu w życie rozporządzenia Rzym II - wykład - strona 1 Stan prawny po wejściu w życie rozporządzenia Rzym II - wykład - strona 2 Stan prawny po wejściu w życie rozporządzenia Rzym II - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Stan prawny po wejściu w życie rozporządzenia Rzym II.
Zasady ogólne.
Właściwość prawa dla zobowiązań umownych - Rzym II.
Normy kolizyjne dotyczące odpowiedzialności deliktowej zamieszczone w rozporządzeniu obejmują odpowiedzialność opartą na zasadzie winy i na zasadzie ryzyka.
Zakresem zastosowania statutu deliktowego objęta jest również zdolność deliktowa.
Art.28.1 rozporządzenie nie uchybia stosowaniu konwencji międzynarodowych, których stronami, w chwili wejścia w życie rozporządzeni, jest jedno lub kilka państw członkowskich.
Jednakże w stosunkach pomiędzy państwami członkowskimi pierwszeństwo przed konwencjami ma rozporządzenie.
Rozporządzenie nie uchybia stosowaniu wspólnotowych szczególnych regulacji cywilnoprawnych.
Jeżeli wskazanie prawa właściwego następuje na mocy rozporządzenia, stosować należy wyłącznie normy merytorycznego prawa wskazanego.
Nie wolno sięgać do norm kolizyjnych ppm wchodzących w skład tego prawa. Oznacza to że odesłanie jest wykluczone.
Art.16 potrzeba liczenia się z przepisami prawa siedziby sądu, stosowanymi bez względu na to, jakiemu prawu podlega zobowiązanie pozaumowne ( przepisy wymuszające swoje zastosowanie).
Art.17 na zasady bezpieczeństwa i postępowania, obowiązujące w miejscu i w czasie wystąpienia zdarzenia stanowiącego źródło odpowiedzialności, przy ocenie zachowania się osoby o której odpowiedzialność chodzi.
Art.21 unormowanie formy jednostronnych czynności prawnych dotyczących zobowiązania pozaumownego.
Wystarczy dopełnić wymagania w zakresie formy przewidziane przez prawo właściwe dla zobowiązania pozaumownego, bądź przez prawo państwa w którym czynność została dokonana.
Alternatywa legis loci actus i legis causae.
Jeżeli nie zostaną dopełnione wymagania żadnego z tych praw co do sankcji, nalezy stosować prawo przewidujące sankcję łagodniejszą.
Kwestia właściwości prawa do oceny środków dowodowych przy których użyciu można prowadzić dowód, że doszło do dokonania czynności prawnej mającej wywołać skutki prawne w obrębie zobowiązań pozaumownych.
Art.22.2 dopuszcza wszelkie środki przewidziane bądź przez prawo siedziby sądu bądź przez jedno z praw z art..21 (przez legem causae, legem loci actus), jeśli tylko taki środek dowodowy może być przeprowadzony przed sądem.
Wybór prawa właściwego.
Art.14.1.a dopuszcza dla zobowiązań pozaumownych jedynie tzw następczy wybór prawa.

(…)

… niedozwolone - zasady ogólne.
4.1 - zawarta norma podstawowa posługująca się łącznikiem miejsca powstania szkody (właściwość legis loci damni). Prawem właściwym dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z czynu niedozwolonego jest prawo państwa, w którym powstaje szkoda, niezależnie od tego, w jakim państwie miało miejsce zdarzenie powodujące szkodę oraz niezależnie od tego w jakim państwie lub państwach…
… korekcyjna - jeżeli ze wszystkich okoliczności sprawy wyraźnie wynika, że czyn niedozwolony pozostaje w znacznie ściślejszym związku z innym państwem niż państwo wskazane w 4.1,2 należy stosować prawo tego innego państwa.
Str.195
W trakcie stosowania rozporządzenia w pierwszej kolejności trzeba rozważyć czy istnieją przesłanki do stosowania normy z 4.2.
W razie negatywnej odpowiedzi należy uwzględnić z 4.1
W obu przypadkach wynik trzeba zweryfikować wykorzystując wskazówki wynikające z reguły korekcyjnej z 4.3
W sytuacji wielomiejscowości szkody, prowadzącej do powiązania zobowiązania z czynu niedozwolonego z więcej niż jednym państwem, należy dążyć do znalezienia jednego systemu prawnego jako właściwego, kierując się ideą ściślejszego związku.
4.2 odwołująca się do łącznika zwykłego pobytu znajduje…
… w uzasadniony sposób przewidzieć wprowadzenia produktu lub produktu tego samego rodzaju do obrotu w państwie, którego prawo stosuje się zgodnie z lit.a-c
Art5.2 - oddzielna reguła korekcyjna.
Jeżeli ze wszystkich okoliczności sprawy wynika że czyn niedozwolony pozostaje w znaczne ściślejszym związku z państwem innym niż państwo w ust.1, stosuje się prawo tego innego państwa.
Nieuczciwa konkurencja i praktyki…
… uprawnień przyznanych sądowi na mocy właściwego dla niego prawa procesowego.
Kwestia zbywalności roszczenia o naprawienie szkody, w tym dopuszczalności jego dziedziczenia.
Osoby uprawnione do odszkodowania za szkody poniesione osobiście
Odpowiedzialność za czyny innych osób
Sposoby wygaśnięcia zobowiązania, przedawnienie i terminy zawite, w tym początek, przerwanie, zawieszenie biegu przedawnienia lub terminu zawitego.
Art.18 umożliwia dochodzenie roszczenia o odszkodowanie bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi osoby odpowiedzialnej, jeżeli przewiduje to prawo właściwe dla zobowiązania pozaumownego lub prawo właściwe dla umowy ubezpieczenia.
Rozporządzenie stosuje się do zobowiązań pozaumownych w sprawach cywilnych, handlowych powiązanych z prawami różnych państw.
Na użytek rozporządzenia szkoda…
… dla nich właściwym, za mające podobne skutki, w tym zobowiązania alimentacyjne,
Zobowiązania pozaumowne wynikające z małżeńskich ustrojów majątkowych, z ustrojów majątkowych stosunków uznawanych, zgodnie z prawem dla nich właściwym, za mające podobne skutki do małżeństwa, z dziedziczenia testamentowego i ustawowego,
Zobowiązania pozaumowne wynikające z weksli, czeków, weksli własnych oraz innych zbywalnych papierów…
… gdy wierzytelność przysługiwała przeciwko kilku dłużnikom, a wierzyciel został zaspokojony w całości lub w części przez jednego z nich - art.20-
roszczenie regresowe tego ostatniego dłużnika wobec pozostałych dłużników podlega prawu właściwemu dla pozaumownego stosunku zobowiązaniowego tego dłużnika względem wierzyciela.
Str.202

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz