To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stadia i zakres dokumentacji projektowej
Projekt przejścia mostowego może być związany z budową nowej trasy komunikacyjnej lub dotyczyć wymiany istniejącej konstrukcji na nową, jeśli parametry dotychczasowej nie spełniająjuż aktualnych wymagań (np. co do nośności czy przepustowości). W pierwszym przypadku projektowanie mostu jest tylko jednym z elementów projektowania trasy komunikacyjnej, w drugim przypadku może być zadaniem samym w sobie, jakkolwiek przebudowa mostu często jest powiązana z modernizacją trasy komunikacyjnej. Niekiedy projekt może się ograniczać jedynie do remontu czy przebudowy obiektu. Jednak w każdym przypadku parametry techniczne projektowanego obiektu muszą odpowiadać parametrom trasy, w ciągu której się znajduje (ukształtowanie w planie i w profilu, nośność, przekrój poprzeczny). Pewne odstępstwa są dopuszczalne wyłącznie, gdy ograniczamy się do remontu (modernizacji) obiektu.
Każda taka inwestycja, w zwłaszcza jeśli jej planowany koszt jest wysoki, powinna być poprzedzona pracami studialnymi, których celem jest m.in. uzasadnienie jej realizacji oraz wybranie optymalnego technicznie i ekonomiczne rozwiązania. W pierwszym rzędzie przedsięwzięcie takie musi mieć uzasadnienie społeczne i funkcjonalne a także, w szerokim tego słowa znaczeniu, uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli studia takie wykażą, że dana inwestycja komunikacyjna jest uzasadniona, kolejnym etapem powinny być studia nad jej najbardziej ekonomiczną realizacją, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe koszty: od kosztów bezpośrednich związanych z realizacją inwestycji, po szeroko rozumiane koszty społeczne, wynikające m.in. z wpływu przewidywanej inwestycji na życie społeczeństwa (aktywizacja gospodarcza terenów, wzrost wartości gruntów), utrudnień w ruchu podczas realizacji inwestycji, wpływami na środowisko (zanieczyszczenie, wzrost hałasu) itp. Trzeba również pamiętać, że inwestycja komunikacyjna, ma z reguły nieodwracalny wpływ na charakter przyległych terenów i życie ludzi. Jeśli wyniki przeprowadzonej analizy będą pozytywne i inwestycja komunikacyjnajako całość znajdzie uzasadnienie, rozpocznie się proces projektowania poszczególnych jej składników. Podstawą do rozpoczęcia realizacji inwestycji jest projekt budowlany, który umożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę.
Opracowanie projektu budowlanego może być poprzedzone całym szeregiem wyprzedzających działań, których celem jest poszukanie optymalnego rozwiązania z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego. Im zadanie jest większe, tym jego realizacja powinna być poprzedzona szerszymi pracami studialnymi. Mogą się one ograniczać tylko do analizy techniczno-ekonomicznej w przypadku remontu lub przebudowy istniejącego obiektu, ponieważ w tej sytuacji istniejące rozwiązania konstrukcyjne na ogół narzucająmożliwy sposób wykonania. Jakkolwiek w przypadku remontu opisane analizy sąniekiedy pomijane, to zaleca sięje zawsze przeprowadzać, jeśli planowany zakres prac jest duży, np. przy modernizacji obiektu lub gdy poważny jest stopień zużycia obiektu. Może się wtedy rodzić pytanie: czy przebudowywać (remontować) obiekt czy bardziej racjonalna jest jego rozbiórka i wybudowanie nowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)