Stabilizacja górotworu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stabilizacja górotworu - strona 1 Stabilizacja górotworu - strona 2 Stabilizacja górotworu - strona 3

Fragment notatki:

Stabilizacja górotworu
Stabilizacja górotworu jest jednym z najbardziej skutecznych metod realizacji bu­dowli podziemnych. Jest to zabieg, który czyni niebezpieczne środowisko dostępnym do prowadzenia robót zarówno metodami podziemnymi, jak i odkrywkowymi. Może­my wyróżnić stabilizację tymczasową na czas budowy obiektu i trwałą zmieniającą wła­ściwości górotworu na stałe. Podstawowym zadaniem stabilizacji jest wzmocnienie i uszczelnienie górotworu. Stabilizacja umożliwia zachowanie przyjętej technologii ro­bót na całym obszarze budowy niezależnie od stopnia lokalnego zróżnicowania góro­tworu. Jest to bardzo ważny element zachowania ciągłości robót przyjętą metodą. Ze zmianą metody robót wiązałby się niewątpliwie wzrost kosztów budowy - dodatkowe koszty robót pomocniczych związanych ze zmianą technologii.
W przypadku robót podziemnych wzmocnienie i uszczelnienie górotworu wykonu­jemy albo z czołowej części wyrobiska (rys. 10.43), albo z powierzchni terenu (rys. 10.44) stabilizując słaby górotwór w bezpośrednim otoczeniu wyrobiska. Ustabilizo­wana strefa chroni wyrobisko zarówno przed zawałem górotworu jak i przed gwałtow­nym zalaniem wodą.
W metodach odkrywkowych lub przy drążeniu szybu wokół wykopów tworzy się płaszcz ochronny, zapewniający stabilizację górotworu i zdolny odciąć dopływ wody do wykopu wykonanego w warstwie wodonośnej (rys. 10.44). Uszczelniać możemy nie tylko ściany wykopu, ale również jego dno, tworząc korek odporny na wypór wody.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz