Środkowa faza konfliktu - omówienie.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środkowa faza konfliktu  - omówienie. - strona 1

Fragment notatki:

Środkowa faza konfliktu. W tej fazie najistotniejsze są interakcje między partnerami konfliktu. Mogą one biec dwoma torami:
• bezpośrednie negocjacje,
• eskalacja i intensyfikacja konfliktu.
Bezpośrednie negocjacje pojawiają się w większości codziennych ludzkich spraw, gdy pojawiają się nieporozumienia. Jest to rozmowa, w której każda strona wyraża swoje poglądy, stanowisko, poszukuje i uzyskuje potwierdzenia prawa do zajmowania takiego stanowiska ze strony innych. Następuje wówczas bezpośrednia wymiana zdań, stanowisk, poglądów dotyczących problemu. Potrzebne informacje są przekazywane i odbierane bez zakłóceń. Obie strony pracują nad rozwiązaniem takim, którego wynik okaże się możliwy do zaakceptowania. Na temat negocjacji szerzej w następnym rozdziale.
Eskalacja konfliktu wynika na ogół ze stosowania tzw. Przymusu wobec partnera w celu zmuszenia go do spełnienia życzeń danej strony. Taki przymus może mieć formę groźby, krytyki, fizycznej agresji itp. Jeśli żądania grożącej osoby nie zostaną spełnione, to wzrasta siła i natężenie zachowań o charakterze przymusu. Ostatecznie jedna ze stron ustępuje, wzmacniając tym samym drugą stronę w stosowaniu takiego przymusu. Często pojawia się tendencja polegająca na tym, że nieprzyjemne zachowanie jednej strony jest tłumaczone za pomocą cech osobowości lub ich postaw (np. egoizm, głupota, zła wola). W eskalacji konfliktu uczestnicy przypisują winę innym lub okolicznością niż sobie. Pojawia się skłonność do zmiany właściwości chwilowych partnera na stałe, niezmienne jego cechy. W efekcie eskalacji to, co od początku było drobnym problemem, staje się wielką złożoną sprawą.
Jeśli eskalacja konfliktu osiągnęła wysoki poziom, to trudne staje się przejście do racjonalnych działań ukierunkowanych na rozwiązanie problemu. Konieczny jest jakiś moment przejścia między eskalacją a konstruktywną negocjacją. Takim pośrednim stopniem jest akt zgody. Prowadzi on do redukcji negatywnych odczuć i wyraża wolę do pracy nad rozwiązaniem konfliktu. Akt zgody może polegać na takim zdefiniowaniu problemu, że staje się on mniej ważny niż utrzymanie więzi z partnerem. Innym sposobem okazania chęci do zgody jest przypisanie sobie części odpowiedzialności za konflikt.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz