To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Środki powierzchniowo czynne.
I. Twardość wody jest pojęciem umownym określającym zawartość w wodzie kationów dwuwartościowych. Rozróżnia się następujące rodzaje twardości wody:
1. Twardość ogólna jest to całkowita zawartość jonów Ca2+, Mg2+, a także innych jonów dwuwartościowych , np. Fe2+, Mn2+, Ba2+, Sr2+. Praktycznie w wodach występuje duże stężenie jonów Ca2+, Mg2+ i małe stężenie innych jonów metali dwuwartościowych, a więc twardość wody powodowana jest przez wapń i magnez.
2. Twardość węglanowa odpowiada zawartości węglanów i wodorowęglanów wapnia i magnezu
CaCO3 + H2O + CO2 ↔ Ca(HCO3)2 Procesy rozpuszczania CaCO3 w wodzie bogatej w CO2 i ponownego wytrącania węglanu zachodzą w przyrodzie ustawicznie.
3. Twardość niewęglanowa jest to różnica między twardością ogólną a węglanową.
Twardość węglanowa zanika podczas gotowania, wytrącają się wtedy
węglany wapnia, magnezu i żelaza tworząc niepożądany kamień kotłowy. II. ZPCz mają cząsteczki charakteryzujące się dużą asymetrią - obok części silnie polarnej występuje część niepolarna lub słabo polarna pochodzenia węglowodorowego. Część hydrofobowa (niepolarna) łatwo rozpuszcza się w niepolarnych cieczach, m.in. w olejach. Część polarną nazywamy hydrofilową i rozpuszcza się ona w rozpuszczalnikach polarnych. Cząsteczki ZPCz rozpuszczają się w rozpuszczalniku i tworzą warstwę adsorpcyjną, zbudowaną z odpowiednio ułożonych cząsteczek ZPCz. Stan warstwy adsorpcyjnej zależy od:
równowagi między własnościami hydrofilowymi i hydrofobowymi,
rodzaju grupy hydrofilowej i hydrofobowej,
temperatury i stężenia.
Najstarsze środki powierzchniowo czynne to mydła, termin detergenty odnosimy do syntetycznych środków piorących. ZPCz i surfaktanty obejmują wszystkie substancje wpływają na powierzchniowe własności cieczy. III. Napięcie powierzchniowe - powierzchnia styku między cieczą i gazem. Stosunek pracy niezbędnej włożonej do stworzenia jednostki powierzchni kontaktu pomiędzy fazami (σ = dL/dA). Przykładem substancji, która nie zmienia napięcia powierzchniowego wody jest cukier.
Napięcie międzyfazowe - napięcie między dwoma nie mieszającymi się cieczami (σAB = σA + σB). Kropla cieczy umieszczona na powierzchni ciała stałego lub cieczy nie mieszającej się z cieczą badaną może zachowywać się na dwa sposoby. Pozostanie w postaci bardziej lub mniej kulistej (brak zwilżania), lub rozleje się pod postacią cienkiej błonki (rozlewanie). Te dwa zjawiska bada się za pomocą określania
(…)
…:
etery z grupami zwiększającymi rozpuszczalność,
estry,
amidy,
pochodne zawierające kilka grup funkcyjnych.
Związki amfolityczne:
związki zawierające grupy aminowe i karboksylowe,
związki zawierające grupy aminowe i siarczanowe (estrowe),
związki zawierające grupy aminowe i alkilowe kw. sulfonowe,
związki zawierające grupy aminowe i aromatyczne kw. sulfonowe,
związki zawierające inne kombinacje grup…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)