Środki odwetowe - opracowanie zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środki odwetowe - opracowanie zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

Środki odwetowe.
Zdarzają się przypadki gdy w odpowiedzi na postępowanie innych państw, naruszającego jego interesy podejmuje ono działalność nadzwyczajną zabezpieczającą te interesy. Rodzaje środków odwetowych:
retorsje, działalność odwetowa podjęta w odpowiedzi na nieprzyjazne działanie drugiego państwa. działanie które powoduje zastosowanie retorsji nie stanowi pogwałcenia prawa międzynarodowego podobnie jak sam odwet retorsyjny. Chodzi o zasadę proporcjonalności np. w podniesieniu opłat celnych, wydaleniu dyplomatów. represalia, odwet jaki państwo podejmuje w odpowiedzi na bezprawną działalność innego państwa, takimi samymi środkami (bezprawnymi) ale uzasadnionymi w konkretnej sytuacji bezprawną działalnością innego państwa. np. zajęcie majątku drugiego państwa, czasowa okupacja obcego terytorium, wzięcie zakładników. Przy tym działa zasada proporcjonalności, obecnie prawo międzynarodowe zakazało stosowanie represaliów. embargo, zatrzymanie przedmiotów należących do obcego państwa, głównie statków, lub ładunku na pokładach statków trzecich.
blokada pokojowa niestosowany, zamkniecie komunikacji z portami lub z wybrzeżem obcego państwa w czasie pokoju. Była to forma nacisku państw silniejszych na państwa słabsze. Dziś zakazana bo może uznana jako akt agresji.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz