Sprawozdanie z laboratorium z przedmiotu Gospodarka odpadami, które prowadzi dr inż. Iwona Kuczyńska. Notatka zawiera 3-stronicowe sprawozdanie w formacie doc oraz arkusz w formacie xlsx, dodatkowo tabele wykres. W treści notatki z gospodarki odpadami znajdują się takie zagadnienia jak: rozpoznanie składu materiałowego wybranych odpadów sprzętu, wydzielanie surowców wtórnych, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady elektryczne i elektroniczne, podział odpadów, produkty białe, produkty brązowe, produkty szare, metale ciężkie, środki ochrony przed płomieniami PBB i PBDE. Ponadto w notatce można znaleźć następujące pojęcia: środki chłodnicze, regulacje prawne określające zasady postepowania z odpadami EiE, Dyrektywa 2002/95/WE (RoHS), Dyrektywa 2002/96/WE (WEEE), Dyrektywa 2003/108/WE (zmieniająca artykuł.9 dyrektywy 2002/96/WE), akty prawne dotyczące odpadów elektrycznych i elektronicznych, wykaz sprzętu podlegającego zapisom ustaw, frakcje materiałowe, przebieg ćwiczenia, wyniki badań, propozycja zagospodarowania poszczególnych rodzajów frakcji materiałowych, recycling.
WYDZIAŁ GÓRNICTWA I GEOINŻYNIERII
Gospodarka Odpadami
Kierunek:
Inżynieria Środowiska
Rok studiów:
II
Nr ćw.:
4
Data:
10.11.2010
GRUPA 2/1
Temat ćwiczenia:
Badanie składu materiałowego odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
1.Cel ćwiczenia: Ćwiczenie ma na celu rozpoznanie składu materiałowego wybranych odpadów sprzętu pod kątem wydzielania surowców wtórnych.
2.Wstęp teoretyczny:
Sprzęt elektryczny i elektroniczny: urządzenia, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych. Towarzyszą one człowiekowi i stanowią obecnie nieodłączny element naszego życia. Szybki postęp technologiczny w produkcji tych urządzeń oraz konsumpcyjny styl życia pociąga za soba wzrost produkcji tych urządzeń a równocześnie redukcje cyklu życia wytworzonych produktów. Szacuje się, ze w krajach UE ilość tych odpadów jest na poziomie 5% i będzie ciągle wzrastała.
Odpady elektryczne i elektroniczne dzieli się na 3 grupy
„Produkty białe” -sprzęt AGD
„Produkty brązowe”- sprzęt RTV
„Produkty szare” - urządzenia biurowe i inne ( np. kopiarki, aparaty cyfrowe) Specyfiką tych opadów jest fakt, że wyprodukowane są z wielu materiałów, co staje się problemem przy ich zagospodarowaniu czy unieszkodliwianiu. Zawarte są w nich metale ciężkie, środki ochrony przed płomieniami PBB i PBDE, środki chłodnicze i wiele innych. Przewiduje się różne sposoby zagospodarowania tych odpadów po okresie eksploatacji: naprawa, powtórna sprzedaż, demontaż i odzysk części, całkowity demontaż z odzyskiem materiałowym z rozdrobnieniem niektórych komponentów. Najważniejsze w procesie odzysku urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest bezpieczne oddzielenie komponentów stwarzających zagrożenie od innych materiałów i skierowane ich do procesów unieszkodliwiania. Obecnie w krajach UE istnieją odpowiednie regulacje prawne określające zasady postepowania z odpadami EiE:
Dyrektywa 2002/95/WE (RoHS)
Dyrektywa 2002/96/WE (WEEE)
Dyrektywa 2003/108/WE (zmieniająca artykuł.9 dyrektywy 2002/96/WE)
W kraju obowiązują akty prawne:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku ( z nowelizacją z 21 listopada 2008 r.) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ( Dz.U.Nr 180, poz.1495)
Ustawa o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach ( 13 września 1996 wraz z późniejszymi zmianami)
Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadam
(…)
… produktowej i opłacie depozytowej ( 2001 r. z późniejszymi zmianami)
Wykaz sprzętu podlegającego zapisom ustaw:
Wielkogabarytowe urządzenie gospodarstwa domowego ( np. chłodziarki, mikrofalówki)
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (np. odkurzacze, frytkownice, wagi)
Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny (np. komputery, kalkulatory, telefony)
Sprzęt audiowizualny ( np. odbiorniki radiowe i telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi)
Sprzęt oświetleniowy ( np. liniowe lampy fluorescencyjne)
Narzędzia elektroniczne i elektryczne ( np. wiertarki, piły, maszyny do szycia)
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy ( np. kolejki elektryczne, gry wideo, konsole)
Przyrządy medyczne ( np. sprzęt do radioterapii, analizatory)
Przyrządy do nadzoru i kontroli ( np. czujniki dymu, termostaty)
Automaty…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)