To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Odpady wielkogabarytowe
Odpady wielkogabarytowe (OWG) stanowią problem w gospodarce odpadami, począwszy od tego, że nie ma w polskim prawie jednoznacznej definicji tych odpadów. W katalogu odpadów wymieniono je w grupie innych odpadów komunalnych wraz z przyporządkowanym im kodem 20 03 07. Często klasyfikowane są też jako grupa 20 03 99 - odpady komunalne niewymienione w innych podgrupach. Ponadto lokalnie wprowadzane definicje w różny sposób nazywają tę grupę odpadów jako odpady problemowe, objętościowe, graty, odpady nietypowe. Jak się wydaje najbardziej logicznym, przystającym do nich określeniem jest stwierdzenie, że są to odpady, które ze względu na swe rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na odpady. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki odpadów wielkogabarytowych na podstawie istniejących w Polsce i w świecie systemów zbiórki odpadów oraz sposobów ich zbierania.
Wielkogabarytowymi są odpady pochodzące z gospodarstw domowych i obiektów infrastruktury, które ze względu na duże rozmiary można podzielić na:
chłodziarki, zamrażarki, - zmywarki,
kuchnie gazowe, elektryczne, telewizory, monitory,
piece węglowe i gazowe, - komputery,
pralki, wirówki, meble, stolarka,
odkurzacze, wanny, zlewy, brodziki.
POLSKIE REGULACJE PRAWNE
Polskie prawo nie odnosi się do wszystkich odpadów wielkogabarytowych w jednakowy sposób. Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny (EiE), w tym i AGD, regulowany jest odrębnymi przepisami, bardziej rygorystycznymi w stosunku do pozostałych odpadów wielkogabarytowych.
Sprzęt EiE oraz AGD objęty jest ustawą o zużytym sprzęcie EiE i w związku z tym - mimo iż te odpady są sensu stricto często odpadami wielkogabarytowymi - nie będą omawiane w niniejszym artykule. Tak więc wśród pozostałych odpadów wielkogabarytowych naj istotniejszymi wydaj ą się być odpady umeblowania wnętrz mieszkań, biur, itp. Meble stanowią elementy wyposażenia mieszkań zarówno jako przedmioty użytkowe, jak i dekoracyjne. Różnorodność mebli jest ogromna nie tylko ze względu na funkcje jakie pełnią, ale także ze względu na materiał, z którego są wykonane, bądź sposób ich wykonania, czy też miejsce powstawania ich jako odpadu. Z tych względów trudno jednoznacznie jest określić w prosty sposób, jak je zbierać i jak - zgodnie z hierarchią zasad postępowania z odpadami zagospodarowywać je.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)