Dni otwarte składowiska - referat - prezentacja o odpadach wielkogabartowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 378
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dni otwarte składowiska - referat - prezentacja o odpadach wielkogabartowych - strona 1 Dni otwarte składowiska - referat - prezentacja o odpadach wielkogabartowych - strona 2

Fragment notatki:

Dni otwarte składowiska - podczas tego typu akcji mieszkańcy mogą przywozić odpady na składowisko. W Krakowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca można przy­wozić odpady na składowisko Barycz płacąc 1 zł/Mg + opłata marszałkowska. Na ogół są to różnego rodzaju odpady, jednak przewagę obok odpadów poremontowych stano­wią odpady wielkogabarytowe. W Opolu cyklicznie wystawiany jest kontener na par­king przed składowiskiem gdzie mieszkańcy w wyznaczonym dniu mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe. Odmienną postawą charakteryzuje się regulamin dni otwartych składowiska komunalnego w Trzebini. Mieszkańcy mogą tam bezpłatnie oddawać przywiezione własnym transportem odpady komunale za wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (AGD, RTV, sprzętu komputerowego), gruzu budowlanego, elementów rozbiórkowych i odpadów wielkogabarytowych. W Poznaniu w celu znie­chęcenia do składowania odpadów wielkogabarytowych, opłata za przyjęcie na składo­wisko jest wyższa o około 40% od opłaty za przyjęcie zmieszanych odpadów komunal­nych i wynosi 110 zł/Mg netto + opłata marszałkowska Nie można jednoznacznie wskazać, który z wymienionych sposobów zbiórki OWG jest najlepszy. Zastosowanie któregokolwiek z nich uzależnione jest m.in. od:
rodzaju i gęstości zabudowy,
składu morfologicznego odpadów (udział OWG),
zamożności mieszkańców,
świadomości ekologicznej zarządzających obszarem,
kategorii terenu wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
dostępności do internetu i umiejętności korzystania z niego,
bliskości zakładów przeróbki OWG,
infrastruktury drogowej.
Uwzględniając powyższe czynniki można stwierdzić, że system elektronicznej gieł­dy, bazaru nie będzie funkcjonował w miejscach o ograniczonym dostępie do internetu, czy wśród osób, które nie potrafią posługiwać się takim narzędziem. System punktów zbiorczego gromadzenia odpadów pomimo, że wygodny, bo odpady można oddać wtedy gdy jest taka potrzeba, nie będzie mógł być zlokalizowany w miejscach gdzie ilość mieszkańców nie zapewnia ekonomicznej opłacalności takiego przedsięwzięcia, lub jego lokalizacja byłaby sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Punkty gromadzenia odpadów mogą natknąć się także na przeszkody związane z decy­zjami środowiskowymi, dlatego ich lokalizacja wśród istniejącej zabudowy, często sta­je się niemożliwa. Sąsiedztwo terenów chronionych w rozumieniu prawa ochrony śro­dowiska [II] także może ograniczyć możliwości budowania systemu zbiórki OWG i innych odpadów. Organizowanie dni otwartych na składowiskach jest pewnym uzu­pełnieniem wystawek w rejonach gdzie nie istnieją zbiorcze punkty gromadzenia odpa­dów. Akcje takie nie generują znaczących kosztów, a wręcz je obniżają, ponieważ czę­sto bezpłatny odbiór odpadów jest dla budżetu miasta czy gminy bardziej opłacalny od likwidowania dzikich wysypisk. Możliwość zamawiania odbioru odpadów z posesji w umówionym dniu jest dla wytwórcy odpadu wygodne. Eliminuje także problem pod­rzucania odpadów jak podczas wystawek chodnikowych. Dzięki umówionemu odbio­rowi pracownicy mogą już u źródła oddzielić odpady nienależące do zbieranej grupy. Można w ten sposób uniknąć zmieszania OWG z odpadami niebezpiecznymi, czy po­wszechnie spotykanymi workami z odpadami komunalnymi umieszczonymi wewnątrz szaf i tapczanów.


(…)

… wewnątrz szaf i tapczanów.
Aby zwiększać udział selektywnie zebranych OWG trzeba łączyć wszystkie opisa­ne sposoby zbiórki w jeden zorganizowany system. Nie można wymagać od osób nieposiadających własnego samochodu, starszych, czy niepełnosprawnych, aby dostar­czali szafę, łóżko itp. do zbiorczych punktów gromadzenia odpadów. Jest to argument przemawiający za wystawką, która nie powinna być jedynym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz