Sprawozdanie z programu GS+-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie z programu GS+-opracowanie - strona 1 Sprawozdanie z programu GS+-opracowanie - strona 2 Sprawozdanie z programu GS+-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Nazwa pliku RAW: EW000
Oprogramowanie: GS+
Data wykonania processingu: 15.11.2010
Osoba odpowiedzialna za processing: Paweł Kowaliński
Sprawozdanie z programu GS+ Ćwiczenie polegało na filtracji danych, które były już zapisane w programie GS+. Program ten służy do obróbki danych (pomiarów dna danego akwenu), filtruje się zbędne informacje w celu uzyskania najlepszych i najbardziej czytelnych. Między innymi usuwa się końcówki wiązki, które są niedokładne (szumy i zakłócenia).
Poniżej opisany proces filtracji pliku RAW: EW000 .
1a. Filtr amplitudy dla lewego kanału:
1b. Filtr amplitudy dla prawego kanału:
Filtr amplitudy określa wartości w przedziale pomiędzy „Maximum Range” i „Minimum Range” oraz odrzucenie wartości znajdujących się poniżej i powyżej tych wartości. Dzięki dobrym ustawieniom filtru zminimalizujemy zakłócenia. Po prawidłowym ustawieniu filtru amplitudy dane, które wyświetlały się na czerwono powinny zniknąć.
2a. Across track error dla lewego kanału:
2b. Across track error dla prawego kanału:
Przy użyciu filtru across track error pokazują się punkty, które otaczają wiązkę, punkty można przesuwać ręcznie lub za pomocą okienek w prawym dolnym rogu (Range). Ilość punktów otaczających wiązkę zależna jest od ukształtowania dna, im dno jest bardziej zróżnicowane tym więcej punktów. Program będzie się skupiał tylko na danych zawartych w liniach łączących punkty.
3. Along track error dla lewego i prawego kanału:
Działanie filtru opiera się na wynajdowaniu średniej wartości w każdym binie. Biny powinny obcinać wiązkę w pionie, pozwoli to uzyskać tylko niezbędne dane. 4a. Filtr limitów dla lewego kanału:
4b. Filtr limitów dla prawego kanału:
Filtr limitów aplikuje się jako ostatni, można ustawiać go ręcznie i zaleca się wprowadzać ustawienia ręczne przy obejrzeniu przebiegu całej wiązki. Przy ustawieniach należy pamiętać aby limity na siebie nachodziły. Filtr należy aplikować tak aby zostały usunięte końcówki wiązki, tam gdzie dane się już mocno rozpraszają. Dane wyświetlone na czerwono czyli zakłócenia zostaną odrzucone.
Po ustawieniu wszystkich filtrów należy uruchomić profil ponownie. Wnioski: Dane się filtruje w celu odrzucenia szumów i zakłóceń jakie statek zebrał badając dno. Osobno wprowadza się ustawienia dla lewego i prawego kanału, najczęściej strony się nie różnią znacznie jednak mogą występować przeszkody tylko po jednej stronie. Program GS+ posiada wiele opcji, daną wiązkę można przepuścić przez cztery filtry. Pierwszy filtr usuwa szumy oraz zakłócenia o za niskich i za wysokich amplitudach. Filtr limitów pozwala na bieżąco ograniczać wiązkę co nie dopuszcza do ominięcia ważnych danych. Punkty z trzeciego filtru można przesuwać ręcznie co pozwala na szybkie o dokładne sprecyzowanie wiązki. Wielkość binów można ustalić za pomocą okienka „bin size”, im dno jest bardziej płaskie tym biny mogą być większe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz