Sprawozdanie finansowe 'SMAK GÓRNO'- analiza pionowa bilansu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie finansowe 'SMAK GÓRNO'- analiza pionowa bilansu - strona 1 Sprawozdanie finansowe 'SMAK GÓRNO'- analiza pionowa bilansu - strona 2 Sprawozdanie finansowe 'SMAK GÓRNO'- analiza pionowa bilansu - strona 3

Fragment notatki:

ANALIZA PIONOWA- BILNASU
2.2.1 UDZIAŁ AKTYW TRWAŁYCH W AKTYWACH OGÓŁEM:
Rok poprzedni= 83,7 %
Rok bieżący= 79,2 %
∆ = 4,5 %
Wniosek:
Udział aktywów trwałych w aktywach ogółem w 2008r. zmalał wobec roku poprzedniego o 4,5%. 2.2.2 Udział aktyw obrotowych w aktywach ogółem Rok poprzedni= 16,25 %
Rok bieżący= 20,77 %
∆ = 4,52 pkt%
Wniosek:
Udział aktywów obrotowych w aktywach ogółem wzrósł o ok. 4,52% co jest korzystną zmiana dla zakładu. Wzrost wskaźnika wskazuje iż zakład nagromadziło zapasy w których tymczasowo jest zamrożony kapitał bądź oczekuje na spłatę należności krótkoterminowych. Jednocześnie oznacza to iż zakład ma bardziej czynny udział w rynku niż w roku poprzednim, co jest korzystną zmianą.
2.2.3 UDział wartości niematerialnych i prawnych w aktywach ogółem Rok poprzedni= 0,085 %
Rok bieżący= 0,059 %
∆ = 0,027 %
Wniosek:
Udział wartości niematerialnych i prawnych w aktywach ogółem bardzo delikatnie wzrósł o 0,027 %, co jest korzystne dla zakładu mięsnego, oznacza to wzrost posiadanych praw majątkowych, które mogą być wykorzystane w operacjach gospodarczych. Jest to również sygnał ku temu, że wartość firmy rośnie choć w przypadku „SMAK-GÓRNO” bardzo powoli.
2.2.4 Udział rzeczowych aktyw trwałych w aktywach ogółem
Rok poprzedni= 78,08 %
Rok bieżący= 74 %
∆= 4,08 pkt%
Wniosek:
Udział rzeczowych aktywów trwałych w aktywach ogółem, zmniejszył się o 4,08 punktów % wobec roku poprzedniego. Zmniejszenie się tego wskaźnika jest dobrym znakiem, gdyż im mniejsza jego wartość tym większa zdolność zakładu do wypracowania przychodu. Przedsiębiorstwa wykazujące się niskim udziałem środków trwałych mogą lepiej dopasować się do zmian zatrudnienia i zamówień, gdyż mniejsza część kapitału jest związana długookresowo.
2.2.5 Udział należności długoterminowych w aktywach ogółem Rok poprzedni= 2,21 %
Rok bieżący= 2,01 %
∆= 0,20 pkt%
Wniosek:
Udział należności długoterminowych w aktywach ogółem spadł o 0,20 pkt%. Oznacza to, że w obecnym roku zakład mięsny może spodziewać się nieco mniejszych wpływów pieniężnych od kontrahentów niż w roku poprzednim.
2.2.6 Udział inwestycji długoterminowych w aktywach ogółem
Rok poprzedni= 3,32 %
Rok bieżący= 3,02 %


(…)

inwestycji krótkoterminowych w aktywach obrotowych w roku 2008 wzrósł o 8,7%
w stosunku do roku poprzedniego.
PODSUMOWANIE PUNKTU 2 (analiza bilansu)
Na przestrzeni dwóch lat „poprzedniego oraz bieżącego” dokonały się następujące ważne zmiany w udziale w sumie bilansowej, mające wpływ na funkcjonowanie zakładu mięsnego.
W roku poprzednim największy udział procentowy w sumie bilansowej posiadały następujące…
… w aktywach ogółem zmalał w stosunku do roku poprzedniego aż o 0,95 pkt % co stanowi duża zmianę. Tak duży udział w roku 2008 należności krótkoterminowych może świadczyć o czynnym uczestnictwie zakładu na rynku. Zakład może posiadać wiele zleceń, z których nie wszystkie są spłacane od razu. Zakład może mieć w przyszłości problem z płynnością finansową.
2.2.10 Udział inwestycji krótkoterminowych w aktywach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz