Sprawozdanie finansowe czyli pieniądze przedsiębiorstwa

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 448
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie finansowe czyli pieniądze przedsiębiorstwa - strona 1 Sprawozdanie finansowe czyli pieniądze przedsiębiorstwa - strona 2 Sprawozdanie finansowe czyli pieniądze przedsiębiorstwa - strona 3

Fragment notatki:

Sprawozdanie finansowe czyli pieniądze przedsiębiorstwa Zestawienie strat i zysków jest to narzędzie finansowe używane do porównania kosztów i wydatków z dochodami. Pokazuje ono zyski i straty przedsiębiorstwa w pewnym okresie czasu. Zestawienie przewidywanych strat i zysków składa się z następujących części:
przewidywana wielkość całkowitej sprzedaży
przewidywane koszty towarów sprzedanych czyli zyski brutto
przewidywane wydatki bieżące
przewidywane zyski netto
Wpływy i wydatki gotówkowe można najłatwiej zrozumieć obserwując stan konta w banku. Gotówka, która wpływa na to konto w okresie miesiąca pomniejszona o płatności uiszczone gotówką z tego konta daje saldo gotówkowe netto. Przy czym należy pamiętać, że przychody ze sprzedaży i wpływy gotówkowe nie oznaczają tego samego. Przychody są rejestrowane w pełnej kwocie w momencie dokonania sprzedaży, ale nie oznacza to, że w tym samym momencie nastąpi wpływ gotówki. Nie możemy także wpływów gotówkowych utożsamiać z zyskiem. Zysk oznacza wzrost wartości i jest różnicą pomiędzy przychodami a kosztami poniesionymi na uzyskanie tych przychodów. Może on oznaczać, że firma posiada więcej dostępnej gotówki ale nie musi on koniecznie przyjmować formy pieniężnej. Może to być większa liczba maszyn lub innych środków trwałych czy też wartość zmagazynowanych ale jeszcze niesprzedanych towarów. Wartość posiadanych środków jest z reguły wyższa niż suma środków zainwestowanych dla ich osiągnięcia czyli przedsięwzięcie jest zyskowne ale dopóki nie zostanie dokonana sprzedaż i wpłynie z jej tytułu gotówka nie można uregulować płatności związanych z działalnością gospodarczą. Trudno dokonać zapłaty należnych rachunków przy pomocy posiadanych zapasów lub maszyn. Płatności takie można jedynie regulować gotówką, nigdy zyskiem. To tłumaczy często występującą sytuację iż przedsiębiorstwo osiągające zysk nie jest w stanie dalej prowadzić działalności.
Bilans firmy wskazuje ile firma posiada i ile jest dłużna innym w danym momencie. Jest to rodzaj fotografii aktywów, pasywów i wartości netto firmy. Do aktywów należą:
gotówka w domu i banku
rachunki oszczędnościowe terminowe
akcje, obligacje i inne papiery wartościowe
należności
zwroty udzielonych pożyczek
nieruchomości
inne aktywa właściciela
Do pasywów należą:
długi wobec innych przedsiębiorstw i ludzi
należności do spłacenia tj. czeki, rachunki, podatki, kredyty, pożyczki i inne zobowiązania
Aktywa i pasywa stanowią główne pozycje bilansu wyrażone w aktualnych cenach rynkowych. Wartość netto odzwierciedla inwestycje dokonane przez firmę. Bilans musi być zrównoważony co oznacza, że aktywa muszą być równoważne pasywom powiększonym o wartość netto. Przykład bilansu przedsiębiorstwa rozpoczynającego działalność przedstawimy w następujący sposób:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz