Sprawozdania finansowe (11 stron)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdania finansowe (11 stron) - strona 1 Sprawozdania finansowe (11 stron) - strona 2 Sprawozdania finansowe (11 stron) - strona 3

Fragment notatki:


Zmiany w sprawozdaniach finansowych w oparciu o znowelizowaną ustawę o rachunkowości
Sprawozdania finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.
Sprawozdanie finansowe składa się:
Bilansu,
Rachunku zysku i strat,
Informacji dodatkowej, obejmujące wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
W bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący rok i poprzedni rok obrotowy. Pozycje aktywów i pasywów bilansu powinny być wykazywane w kolejności ustalonej w załącznikach nr 1 - 3 do ustawy. W razie potrzeby ustawa dopuszcza większą szczegółowość oraz zastosowanie uproszczeń w wypadku małych jednostek. W porównaniu z dotychczasowym układem bilansu, zmiany są następujące:
Zarówno w aktywach jak i pasywach występują tylko po dwie grupy oznaczone literami: w aktywach są to: A - „aktywa trwałe” i B - „Aktywa obrotowe”, natomiast w pasywach: A - „Kapitał własny” i B - „Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” . W aktywach dotychczasowa grupa C „ Rozliczenia międzyokresowe' została podzielona na dwie części według kryterium czasu i zaliczona:
do aktywów trwałych jako „Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe” obejmujące „Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego” i „Inne rozliczenia międzyokresowe”
do aktywów obrotowych jako „Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe”.
Nazwa grupy A „Aktywa trwałe” zastąpiła dotychczasową nazwę „Majątek trwały”, uległa też zmianie struktura grupy”
wyodrębniono w niej grupę „ Inwestycje długoterminowe” w miejscu dotychczasowej grupy „Finansowy majątek trwały” w celu ukazania inwestycji kapitałowych, a więc aktywów nabytych dla osiągnięcia korzyści ekonomicznych dzięki przyrostowi wartości tych aktywów. W ramach inwestycji długoterminowych występując takie pozycje jak: „nie użytkowane przez jednostkę, a nabyte dla osiągnięcia korzyści nieruchomości” oraz „wartości niematerialne i prawne”, a także „długoterminowe aktywa finansowe w jednostkach”.
zaliczono do niej, wspomnianą już grupę „Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe”
Grupa B „Majątek o obrotowy” została nazwana B „Aktywa obrotowe”, a jej struktura oraz zakres też uległy zmianie:
dotychczasowe grupy „papiery wartościowe przeznaczone do obrotu” oraz „Środki pieniężne” zostały połączone w jedną grupę „Inwestycje krótkoterminowe” , obejmują one: udziały, akcje, inne papiery wartościowe, udzielone pożyczki.,


(…)

… „Pozostałe przychody operacyjne” nie wykazuje się przychodów ze sprzedaży składników majątku trwałego lecz „Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych”
w grupie „pozostałe koszty operacyjne” pojawiła się nowa pozycja „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych”
nowością jest wyodrębnienie w grupie „Przychody finansowe' pozycji „Aktualizacja wartości inwestycji”, a nie jak dotychczas - tylko w grupie…
… one: udziały, akcje, inne papiery wartościowe, udzielone pożyczki.,
jako nowy element tej grupy występują „Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe”
Także w pasywach uległa zmianie struktura grupy A „Kapitał (fundusz) własny”, co przejawia się rezygnacją z pozycji oznaczonych cyframi arabskimi i ograniczeniem do pozycji oznaczonych cyframi rzymskimi, których jest więcej niż dotychczas; do nowych pozycji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz