Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych - strona 1

Fragment notatki:

Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych. 1. na skutek zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże jego powstanie (z mocy prawa); 2. na skutek doręczenia podatnikowi decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Są to sposoby alternatywne w tym sensie, że w danym wypadku nie przysługuje nikomu prawo do dokonania wyboru sposobu powstania zobowiązania podatkowego wynika zawsze z przepisów prawa podatkowego. Przedmiotem podatku jest własność bądź samoistne posiadanie lub wieczyste użytkowanie nieruchomości, a także własność bądź samoistne posiadanie obiektów budowlanych nie złączonych trwale z gruntem. Podatnikami podatku od nieruchomości mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Podstawa opodatkowania w podatku od nieruchomości jest zróżnicowana i zależy od rodzaju nieruchomości bądź obiektu budowlanego oraz sposobu ich wykorzystywania. W podatku stosuje się zarówno stawki kwotowe jak i procentowe. Stawki podatku ustalają rady gmin w granicach określonych w ustawie.
Budynki- grunty pod opodatkowanie wyrażona w m/2 jednostki powierzchni czyli ilościowo liczona na wszystkich kondygnacjach, opodatkowanie liczone osobno, osobno powierzchnia budynku osobno gruntu. Jeżeli piwnica mniejsza niż 2,20 to połowa podatku. Elementy kwalifikujące obiekt jako budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego trwale związany z gruntem posiadający przegrody budowlane, dach. Jeżeli obiekt budowlany otwarty to w powierzchnie budynku nie wliczony.
Budowla- obiekt budowlany ma cechy trwałe ale nie jest budynkiem, obiekty budowlane dzielą się na budynki, budowle, obiekty małej architektury np. piaskownica. Budowlą jest np. płyta lotniska. Podstawa opodatkowania jest wartość podatkowa ustalona dla celów amortyzacyjnych danego budynku. Opodatkowane tylko gdy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej np. słupy telegraficzne, wysokiego napięcia itp.
Grunty- gdy zostały objęte podatkiem rolnym albo leśnym.
Stawki podatku- górne granice stawek wyznaczone ustawowo przez uchwałę RG, budynki i grunty stawki kwotowe a budowle procentowe. RG nie może przekroczyć stawek, jeśli nie uchwalone to nie można pobierać, zróżnicowane w zależności od sposobu wykorzystania, najwyższe 17 zł od m/2 gdzie prowadzona działalność gospodarcza, mieszkaniowe 50 gr., budowli max 2% podstawy opodatkowania czyli wartości budowli. Zwolnienia - budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków chyba że związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, budynki zajęte przez organy władzy adm. publ bez względu na to czyją są własnością, ogródki działkowe.
Do 15 stycznia każdego roku os fizyczna ma obowiązek złożenia informacji o nieruchomości i obiektu budowlanego tych których są właścicielami, samoistnymi, w ciągu 14 dni od kiedy powstał obowiązek podatkowy, a jeżeli przechodzi z roku na rok to inf. co się zmieniło czyli okoliczności istotne dla wymierzenia podatku. Organ podatkowy zobowiązany wymierzyć podatek, jeżeli tego nie zrobi to podatnik nie ma obowiązku go zapłacić.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz