Sponsoring kultury to technika marketingowa, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechna. Ten rodzaj działalności sponsoringowej należy jednak wciąż do najrzadziej praktykowanych, chociaż przypisuje się jej rosnące znaczenie w świadomości społecznej. Niechęć przedsiębiorstw do sponsorowania teatru, muzyki, malarstwa, domów kultury czy pomników ma - jak się wydaje - swe źródła w tym, że relatywnie rzadko udaje się umieścić przy tej okazji reklamę produktów. Ponadto w przypadku sponsoringu kultury trudno jest dobrać imprezę, która miałaby być sponsorowana, by osiągną efekt w postaci transferu image. Również istnienie stałej pomocy państwa i mecenat ze strony organizacji społecznych zawęża pole działania przedsiębiorstw. Natomiast w bardzo licznych przypadkach umożliwia on dość dokładne określenie grupy odbiorców (wiadomo np. kto uczestniczy w koncercie rockowym, a kto został zaproszony na wykład poświęcony historii sztuki). Duże znaczenie ma też opłacalność, gdyż na widoczny zysk trzeba nieraz bardzo długo czekać.
Kultura i sztuka jako dziedzina sponsoringu charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że sponsoring występuje w następujących dziedzinach kultury: sztuka malarska, tj. malarstwo, plastyka, grafika, architektura, fotografia,
teatr, tj. opera, operetka, balet, sztuki teatralne, widowiska sceniczne,
muzyka klasyczna i muzyka rozrywkowa,
literatura, tj. książki i czasopisma,
filmy dla kina i telewizji,
opieka nad pomnikami, folklorem, chórami i domami kultury.
Na podstawie przeprowadzanych w Niemczech w ostatnich latach badań wyróżniono kilka typów przedsiębiorstw zajmujących się wspieraniem kultury.
Pierwszy typ sponsorów to przedsiębiorstwa przeświadczone o tym, że ich zaangażowanie we wspieranie kultury jest mecenatem. Takie przekonanie miało 23,4% badanych.
Drugi typ sponsorów to przedsiębiorstwa uważające, że ich aktywność w kulturze można ocenić pojęciem „altruistycznego sponsora” lub „opiekuńczego sponsora”. W ten sposób zdefiniowało się 25,8% przedsiębiorców.
Trzeci typ przedsiębiorstw stanowiła grupa postrzegająca swoje zaangażowanie w kulturze jako klasyczny sponsoring, siebie zatem jako klasycznych sponsorów. Taki rodzaj przekonań występował wśród 35,9% badanych przedsiębiorstw.
Czwarty typ badanych stanowiły te, które kierowały się tylko image. Śród badanych do takiej motywacji przyznało się 14,9%.
W Europie Zachodniej podmiotami wspierającymi kulturę są nie tylko przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne, państwo, gminy, różne stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe, kościoły, partie.
(…)
… firmy świadczącej ubezpieczenia na życie są ludzie o średnim i wyższym wykształceniu, mieszkańcy miast w średnim i starszym wieku, wybranie jako imprezy sponsorowanej konkursu chopinowskiego uznano za właściwe w dotarci do grupy. Wybór sponsoringu jako formy promocji, a nie tradycyjnej reklamy przez firmę wchodzącą na polski rynek wynikał z tego, że chciano uniknąć kojarzenia przez adresatów promocji…
… sponsoringowa Nationale Nederlanden.
Firma Nationale Nederlanden jest holenderskim przedsiębiorstwem działającym w dziedzinie ubezpieczeń na życie. Na początku 1995 roku weszła na polski rynek i jako główne przedsięwzięcie promocyjne wybrała sponsoring, decydując się na wspieranie kultury.
Wybrano sponsorowanie odbywającego się w październiku 1995 r. Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, prestiżowego…
… pracy AISEC w kilkunastu ośrodkach akademickich w Polsce. Ponadto aktywnie uczestniczy w Międzynarodowym Programie Wymiany Praktyk. Bardzo ważnym zadaniem fundacji jest wsparcie licznych inicjatyw lokalnych , na co przeznacza się ok. 35 % pieniędzy. Przeznaczono je m.in. dla szpitali w Kaliszu , Opolu , Kielcach , Bielsku-Białej i Katowicach , dla szkół w byłym woj. elbląskim , Gdańsku, Lublinie , ok…
… układu jest wzajemna korzyść i to stanowi jeden z podstawowych powodów, by zachęcać do sponsorowania kultury. III. Działalność sponsoringowa przedsiębiorstw.
1. Bank Handlowy.
Bank Handlowy jest jednym z tych polskich banków , których działalność sponsorska prowadzona jest według sprawdzonych i profesjonalnych zasad. Co roku ustala się dziedziny zaangażowania sponsorskiego. Działalność tę prowadzi…
… centrala banku i jego oddziały. Decyzję podejmuje zarząd banku oraz dyrektorzy oddziałów w porozumieniu z terenowymi organami administracyjnymi i samorządowymi. Celem banku jest dotarcie do ściśle określonej grupy docelowej , umacnianie klientów w przekonaniu , że bank jest odpowiednim partnerem , że jest to instytucja godna zaufania , ale i przyjazna itd. Z opublikowanych raportów Fundacji Bankowej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)