Spółka partnerska - referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 721
Wyświetleń: 4256
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółka partnerska - referat - strona 1 Spółka partnerska - referat - strona 2

Fragment notatki:



Zakładanie własnej działalności gospodarczej wiąże się początkowo z trudną decyzją jaką jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Należy w tym celu dokładnie zastanowic się nad zaletami i wadami każdej z nich , i wybrac ta, która najlepiej odpowiada temu jakie mamy możliwości finansowe oraz jaki mamy pomysł na biznes.

Zródła wewnętrzne to samofinansowanie ( zysk netto + amortyzacja), emisja akcji, dopłaty wspólników, venture capital oraz Business Angels. Natomiast zewnętrzne to leasing, kredyt bankowy, kredyt kupiecki, papiery dłużne (obligacje), środki pomocowe, franczyza oraz faktoring.


Spółka partnerska
Zakładanie własnej działalności gospodarczej wiąże się początkowo z trudną decyzją jaką jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Należy w tym celu dokładnie zastanowic się nad zaletami i wadami każdej z nich , i wybrac ta, która najlepiej odpowiada temu jakie mamy możliwości finansowe oraz jaki mamy pomysł na biznes. W mojej pracy postaram się scharakteryzowac jedna z form prawnych , która jest spółka partnerska. Społka ta, tak jak i inne niesie za sobą przywileje jak i powinności. Spółke partnerska mogą założyć jedynie osoby wykonujące wolny zawod wg art. 88 k.s.h są to adwokat, aptekarz, architekt, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, księgowy, lekarz, lekarz stomatolog, lekarz weterynarz, notariusz, pielęgniarka , położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.
Do ważniejszych wad spółki partnerskiej należa : Możliwość działalności spółki wyłącznie w zakresie wykonywania wolnego zawodu partnerów, Nie posiada osobowości prawnej, Spółkę mogą założyć tylko osoby fizyczne.
Załózenie spółki partnerskiej jest kosztowne, wymaga formy aktu notarialnego. Poczatkowe wydatki SA związane m.in. z sporządzenie umowy spółki u notariusza (pow. 1000zł), kapitał zakładowy - jest wymagany co najmniej wkład niematerialny (np. wiedza know-how, klientela), wpis do Krajowego Rejestru Sądowego ( 1000zł), ogłoszenie wpisu w Monitorze Polskim „B” ( 500zł) , potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego (152zł), podatek od czynności cywilnoprawnych przy zawarciu umowy spółki - 0,5% kapitału zakładowego ( od 0zł), pieczątka, notarialne poświadczenia podpisów, kilka kserokopii.
Kolejnym minusem jest to, że wszyscy partnerzy odpowiadają osobiście i solidarnie całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki nie związane z wykonywaniem wolnego zawodu, np. zaciągnięcie kredytu przez spółkę,
Jeżeli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, tj. 3.022.000 zł w 2008 r. to musza prowadzic ksiegi handlowe, czyli pełna rachunkowosc
Do zalet społeki partnerskiej naleza : Ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w wykonywaniu działalności przez innych partnerów, Brak określonych wymagań kapitałowych, Prowadzenie spraw spółki można przekazać zarządowi, Nie jest wymagana tzw. "pełna księgowość". Nie ma określonego minimum kapitału początkowego. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z pr ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz