Spółka cicha - definicja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółka cicha - definicja - strona 1

Fragment notatki:

SPÓŁKA CICHA
Nie została uregulowana wprost w obowiązującym prawie. Przepisy Kodeksu Handlowego znały konstrukcję spółki cichej i ją recypowały, ale ustawodawca ich nie zaakceptował. Art. 353 KC wywodzi możliwość ich zawiązania.
Spółka cicha jest umową, na mocy której wspólnik jawny zobowiązuje się do prowadzenia w imieniu własnym i na własny rachunek przedsiębiorstwa zarobkowego, a wspólnik cichy zobowiązuje się do partycypowania w kosztach przedsiębiorstwa wspólnika, w zamian za udział zysku.
Wspólnik jawny musi być przedsiębiorcą. Jego koszty po części obciążają wspólnika cichego, w zależności od tego w jakiej mierze określą części pokrywania kosztów przez wspólnika cichego.
Spółka cicha nie tworzy samodzielnego bytu. W stosunkach zewnętrznych nie istnieje. Na zewnątrz działa tylko wspólnik jawny jako przedsiębiorca.
Spółka cicha nie jest odmianą spółki cywilnej. W spółce cywilnej mamy wspólnotę celu gospodarczego, natomiast w spółce cichej każdy ze wspólników wykazuje odrębny, właściwy dla siebie cel i dlatego spółka cicha nie jest odmianą spółki cywilnej.
Lokata kapitału → wspólnik cichy
Prowadzenie przedsiębiorstwa zarobkowego → wspólnik jawny
Wspólnik cichy nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika jawnego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz