To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Społeczeństwo obywatelskie
Art. 12 - idea społeczeństwa obywatelskiego:
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji.
Idea społeczeństwa obywatelskiego opiera się na dwóch założeniach:
- każdy obywatel funkcjonuje równocześnie w kilku układach społecznych, przede wszystkim politycznym, pracowniczym, terytorialnym. W każdym z tych układów obywatel ma określone interesy i dążenia. Powinien zatem dysponować odpowiednimi instrumentami ich artykulacji i realizacji.
- interesy i dążenia maja ze swojej natury charakter zróżnicowany, często przeciwstawny. Zatem proces ich wyrażania musi być pluralistyczny, czyli polegający na możliwości równoległego formułowania konkurencyjnych programów i tworzenia organizacji służących ich realizacji.
TK ustalił znaczenie pojęcia społeczeństwa obywatelskiego - 27 maja 2003, w sprawie K17/03 (wyrok o referendum ogólnokrajowym):
- społeczeństwo obywatelskie jest to społeczeństwo, wolnych, świadomych, aktywnych i zaangażowanych w sprawy publiczne obywateli. Obywatele nie maja żadnych przeszkód prawnych organizowania się w sposób odpowiadający ich potrzebom, celom i interesom. Nie ma takiego elementu życia publicznego, w którym nie uczestniczą obywatele zorganizowani w organizacjach społecznych stowarzyszeniach, czy fundacjach. Idea społeczeństwa obywatelskiego opiera się na dwóch elementach: 1. Każdy obywatel funkcjonuje jednocześnie w kilku układach społecznych, przede wszystkim politycznym, pracowniczym i terytorialnym. W każdym z nich ma określone interesy i dążenia. Powinien zatem dysponować odpowiednimi instrumentami ich artykulacji i realizacji. 2. Interesy i dążenia mają ze swej natury charakter zróżnicowany, często przeciwstawny, zatem proces ich wyrażania musi być pluralistyczny, polegający na możliwości równoległego formułowania konkurencyjnych programów i tworzenia organizacji, służących ich realizacji. W wyroku z 2003 r. dot. konstytucyjności ustawy przez referendum, pojęcie społeczeństwo obywatelskie musi być rozumiane jako społeczeństwo wolnych, świadomych i zaangażowanych w sprawy publiczne obywateli. Obywatele nie mają żadnych przeszkód prawnych w zakresie organizowania się w sposób odpowiadający ich potrzebom, celom i interesom. Nie ma takiego elementu życia publicznego, w którym nie uczestniczą obywatele, zorganizowani w organizacje społeczne, stowarzyszeniach czy fundacjach. Elementy tworzące społeczeństwo obywatelskie: Art. 12 K. RP zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno - zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych stowarzyszeń.
(…)
… jako podmiot publiczno - prawny.
O tym, jak jest silna pozycja partii polit. Świadczy art. 77 ust. 2 K: związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje maja prawo do rokowań w szczególności w celu rozwiązania sporów zbiorowych oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień. Samorząd terytorialny
Art. 15. 1. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy…
… zawodowe - traktowane jako element społeczeństwa obywatelskiego, ich pozycja jest bardzo silnie zaznaczona w konstytucji, traktowane jako quasi partie polityczne (zbliżające się do partii politycznych w kontekście działania Solidarności)
- art. 59 K - wolność zrzeszania się w związkach zawodowych.
- 17 listopada 1998 K-42/97 - układy zbiorowe pracy jako źródła prawa powszechnie obowiązującego (Kaczyński…
… obywateli - samorząd terytorialny na poziomie gminy, pomocniczości będzie uzasadniać pomoc na poziomie lokalnym.
24 marca 1998 k 40/97, 18 lutego 2003 K 24/02, 26 maja 2009 P-58/07 - dotyczył ustawy o podatku akcyzowym. Każdy podatnik mógł sam sobie ustalić wzór ewidencji i zwrócić do US o zatwierdzenie tej ewidencji. Dzieje się bardzo rzadko, ze organy podatkowe pozwalają na jakąś swobodę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)