To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
5Spółdzielnia europejska jest uregulowana w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1435/2003 z 22 lipca 2003 r. w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE) (Dz.Urz. UE 2003, L 207, cyt. dalej: rozporządzenie). Nieodłączne uzupełnienie tego rozporządzenia stanowi dyrektywa Rady 2003/72/WE z 22 lipca 2003 r. uzupełniająca statut spółdzielni europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników (Dz.Urz. UE 2003, L 207). Ponadto powstanie, organizację i działalność spółdzielni europejskiej, w zakresie nieuregulowanym w wyżej wymienionym rozporządzeniu oraz zasady zaangażowania pracowników w spółdzielni europejskiej stanowiące implementację tej dyrektywy reguluje ustawa z 22 lipca 2006 r. o spółdzielni europejskiej (Dz.U. Nr 149, poz. 1077, cyt. dalej: ustawa o SCE).
Spółdzielnia europejska jest instrumentem Wspólnoty służącym wspieraniu rozwoju transgranicznej działalności spółdzielni, które stanowią formę organizacji ogólnie uznaną we wszystkich państwach członkowskich, i w ten sposób zapewnieniu im takich samych warunków konkurencji i umożliwieniu rozwoju gospodarczego na rynku wewnętrznym, jak w przypadku innych podmiotów gospodarczych. Wprowadzenie dla spółdzielni europejskiej formy prawnej odwołującej się do wspólnych zasad, lecz równocześnie uwzględniającej jej szczególne cechy, powinno stworzyć warunki dla transgranicznej działalności na obszarze całej Wspólnoty bądź też jej części. Należy przy tym podkreślić, iż - z zastrzeżeniem przepisów rozporządzenia - SCE traktuje się w każdym państwie członkowskim tak samo jak spółdzielnię utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego, w którym ma ona swoją statutową siedzibę (zasada niedyskryminacji) (art. 9 rozporządzenia).
9Zasadniczym celem działalności SCE jest zaspokajanie potrzeb jej członków i/lub wspieranie ich działalności gospodarczej i/lub społecznej, w szczególności przez zawieranie z nimi porozumień o dostawę towarów lub o świadczenie usług bądź wykonanie pracy w ramach czynności, których dokonuje, względnie których dokonanie zleca SCE. Ponadto celem działalności SCE może być zaspokajanie potrzeb jej członków przez wspieranie, w sposób określony wyżej, ich udziału w działalności gospodarczej, w jednej lub większej liczbie SCE i/lub spółdzielniach krajowych. SCE może prowadzić działalność przez podmioty zależne. Osoby trzecie, niebędące członkami, nie mogą czerpać korzyści z działalności SCE bądź w tej działalności uczestniczyć, chyba że statut SCE stanowi inaczej (art. 1 ust. 3 i 4 rozporządzenia).
Artykuł 8 rozporządzenia określa przepisy, jakim podlega SCE. Są to w następującej kolejności:
1) przepisy rozporządzenia,
2) w przypadku gdy jest to wyraźnie przewidziane w rozporządzeniu - postanowienia swojego statutu,
(…)
…, chyba że umowa stanowi inaczej (art. 18 ust. 2 rozporządzenia).
9SCE posiada kapitał zakładowy, który dzieli się na udziały (art. 1 ust. 2 rozporządzenia). Kapitał zakładowy, jak też udziały wyrażone są w walucie krajowej, przy czym kapitał oraz udziały SCE, której siedziba statutowa znajduje się poza strefą euro, może być również wyrażony w euro (art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1 rozporządzenia). Kapitał…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)