Rozwiązanie i likwidacja SCE
9W odniesieniu do rozwiązania i likwidacji, a także niewypłacalności, wstrzymania płatności i podobnych procedur SCE podlega przepisom prawa, jakie stosowałyby się do spółdzielni utworzonej zgodnie z prawem państwa członkowskiego, w którym mieści się jej siedziba statutowa, w tym także przepisom dotyczącym podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie (art. 72 rozporządzenia).
Jeżeli chodzi o rozwiązanie na podstawie orzeczenia właściwego organu, to w myśl rozporządzenia na wniosek osoby mającej w tym uzasadniony interes lub właściwego organu, sąd lub właściwy organ administracyjny państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SCE, orzeka o rozwiązaniu SCE, w przypadku gdy zostanie stwierdzone naruszenie art. 2 ust. 1 i/lub art. 3 ust. 2 rozporządzenia oraz w przypadkach określonych w razie braku wymaganej kontroli legalności połączenia w celu utworzenia SCE. Sąd lub właściwy organ administracyjny może przy tym wyznaczyć SCE termin do usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Jeżeli SCE nie usunie stanu niezgodnego z prawem w określonym terminie, sąd lub właściwy organ administracyjny orzeka o jej rozwiązaniu (art. 73 ust. 1 rozporządzenia).
Przyczyną rozwiązania przez odpowiedni organ może być również niespełnianie przez SCE wymagań określonych w art. 6 rozporządzenia. W takim przypadku państwo członkowskie, w którym mieści się siedziba statutowa SCE, podejmuje właściwe działania w celu zobowiązania SCE do usunięcia stanu niezgodnego z prawem w określonym terminie przez ponowne ustanowienie jej głównego zarządu w państwie członkowskim, w którym mieści się jej siedziba statutowa, lub przeniesienie statutowej siedziby zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 7 rozporządzenia. Państwo członkowskie, w którym mieści się siedziba statutowa SCE, podejmuje środki niezbędne w celu zapewnienia, że SCE, która nie usunie stanu niezgodnego z prawem, zostanie postawiona w stan likwidacji, ustanawiając jednocześnie sądowe środki odwoławcze w odniesieniu do wszelkich stwierdzonych naruszeń art. 6 rozporządzenia, które będą miały skutek zawieszający w odniesieniu do wymienionych postępowań (art. 73 ust. 2-4 rozporządzenia). Ustawodawca polski wykonuje tę delegację w art. 30-33 ustawy o SCE, przyznając stosowne kompetencje sądowi rejestrowemu właściwemu według siedziby statutowej SCE. Bez uszczerbku dla przepisów prawa krajowego, wymagających dodatkowych ogłoszeń, rozpoczęcie i zakończenie procedur likwidacji, włącznie z likwidacją na własny wniosek, rozwiązania, niewypłacalności lub wstrzymania płatności oraz decyzja o kontynuowaniu prowadzenia działalności podlegają ogłoszeniu w sposób określony przez przepisy prawa państwa członkowskiego, w którym SCE ma swoją siedzibę statutową, właściwe dla spółek akcyjnych (art. 74 rozporządzenia).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)