Specyfika konstrukcji ramowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Specyfika konstrukcji ramowych - wykład - strona 1 Specyfika konstrukcji ramowych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Specyfika konstrukcji ramowych, kratownicowych i łukowych
W EN 1995-1-1, w rozdziale 5.4, zawarto wymagania dotyczące zasad projektowa­nia takich konstrukcji. Przy opracowywaniu modeli obliczeniowych, a co za tym idzie i w obliczeniach sil wewnętrznych należy uwzględniać:
• odkształcenia elementów i węzłów,
• wpływ mimośrodowego podparcia,
• sztywność podpory i łożyska.
W związku z powyższym osie obojętne elementów konstrukcyjnych nie powin­ny wychodzić poza obrys przekroju poprzecznego. Jeśli zachodzi taka sytuacja, to należy w obliczeniach uwzględniać zaistniałe mimośrody. Do zamodelowania po­łączeń z mimośrodami lub podparć należy stosować fikcyjne elementy belkowe i elementy w postaci „sprężyn" (podatne). Ich lokalizacja i orientacja powinna w maksymalnym stopniu pokrywać się z położeniem rzeczywistych węzłów. Sztyw­ność fikcyjnych elementów belkowych powinna być przyjmowana taka jak sztyw­ność rzeczywistych węzłów.
W liniowej analizie I-ego rzędu efekt wstępnych odkształceń i wywołanych ugięć można pominąć przy sprawdzaniu wytrzymałości elementu.
Sztywność skrętną węzła oraz poślizg w węźle można pomijać, jeśli nie wpływa to znacząco na rozkład sił wewnętrznych.
Także połączenia na długości można przyjmować jako sztywne na skręcanie, jeśli nie wpływa to na wielkość sił wewnętrznych w elemencie konstrukcyjnym. To wymaganie jest spełnione, jeśli zachodzi jeden z następujących warunków:
• połączenie na długości ma nośność 1,5 razy większą niż kombinacja przyłożo­nej siły i momentu,
• połączenie na długości ma nośność równą kombinacji przyłożonej siły i mo­mentu, przy czym elementy drewniane podlegają naprężeniom od zginania
nie większym niż 0,3 wytrzymałości na zginanie i dodatkowo konstrukcja będzie stabilna, jeśli takie połączenie będzie pracowało jako przegubowe.
Wpływ wstępnego ugięcia na wartości sił wewnętrznych można uwzględnić
przeprowadzając liniową analizę II-ego rzędu. W EN 1995-1-1 (rozdział 5.4.4) podano pewne założenia, których spełnienie jest konieczne. Dotyczą one jednak konstrukcji ogólnobudowlanych, a nie mostowych. Autorzy niniejszej książki su­gerują, że w przypadku mostów drewnianych taka analiza powinna być zawsze wykonywana dla konstrukcji ram, kratownic i łuków, gdy wartość odkształcenia elementu konstrukcyjnego uzyskana w analizie I-ego rzędu jest większa od 0,0025 jego rozpiętości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz