To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
TECHNOLOGICZNA I PRZEDMIOTOWA SPECJALIZACJA W PROJEKTOWANIU KOMÓREK PRODUKCYJNYCH
Struktura produkcyjna jest to układ komórek produkcyjnych o charakterze podstawowym i pomocniczym wraz z ich wewnętrznymi powiązaniami kooperacyjnymi występującymi w procesie produkcji.
Elementarną komórką produkcyjną jest stanowisko robocze, które jest często definiowane jako KP0. W procesie produkcyjnym stanowisko robocze nie występuje samodzielnie, lecz w celowo połączonych zgrupowaniach. Takie celowe łączenie stanowisk roboczych w większe jednostki nazywa się projektowaniem struktury produkcyjnej. Struktura produkcyjna powstaje przez grupowanie stanowisk roboczych KP0 w komórki produkcyjne stopnia pierwszego KP1, które łączy się w komórki stopnia drugiego KP2 itd. Jeżeli wyłonionym w ten sposób komórkom produkcyjnym przyporządkujemy samodzielne kierownictwo (administracje), to powstaną komórki produkcyjno-administracyjne (KPA), a ich zestaw nazwiemy strukturą produkcyjno-administracyjną.
KP1 - gniazdo, linia produkcyjna
KP2 - oddział produkcyjny
KP3 - wydział produkcyjny
KP4 - zakład produkcyjny
KP5 - przedsiębiorstwo
Przy projektowaniu struktury produkcyjnej zasadniczym problemem jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:
Jak zorganizować produkcję n detali, które należy wykonać w m operacjach na s różnych stanowiskach roboczych?
W ilu i w jakich grupach rozmieścić s stanowisk roboczych i jak te grupy wzajemnie powiązać?
Jaką wybrać specjalizację projektowanych komórek (technologiczną czy przedmiotową)?
Jak powiązać poszczególne fazy technologiczne procesu produkcyjnego?
Tworzenie struktury produkcyjnej można traktować jako kombinatoryczne łączenie stanowisk roboczych i komórek wyższych stopni, lub też kombinatoryczne grupowanie detali planowanych do wykonania w określonej komórce produkcyjnej.
W praktyce znane są dwie tendencje tworzenia struktury produkcyjnej:
tendencja technologiczna (specjalizacja technologiczna) - opierająca się na kryterium technologicznego podobieństwa technologii stosowanej na danych stanowiskach roboczych. Jest to połączenie stanowisk roboczych jednego rodzaju i jednego typu, które tworzą w ten sposób np. gniazdo tokarek, wiertarek itp.
tendencja przedmiotowa (specjalizacja przedmiotowa) - opierająca się na kryterium współpracy różnych stanowisk roboczych przy wykonywaniu określonego wyrobu lub grupy wyrobów podobnych pod względem konstrukcyjno-technologicznym. W konsekwencji takiego postępowania powstaje np. gniazdo tarcz, kół zębatych
Na przedmiotową specjalizację można zdecydować się, jeżeli wskaźnik wykorzystania maszyn i urządzeń będzie wystarczająco wysoki.
(…)
… postępowania powstaje np. gniazdo tarcz, kół zębatych
Na przedmiotową specjalizację można zdecydować się, jeżeli wskaźnik wykorzystania maszyn i urządzeń będzie wystarczająco wysoki.
Wybór rodzaju specjalizacji struktury zależy od konkretnych warunków produkcyjnych. Jako kryterium wyboru można przyjąć wskaźnik łącznych kosztów, a konkretnie jego minimalizację.
Z=Ko+Ktr+Kpt+Ktpz+Spm+Spr+Spow+Spl+Si Ko - koszt…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)