Spawanie elektryczne przepisy BHP-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spawanie elektryczne przepisy BHP-opracowanie - strona 1 Spawanie elektryczne przepisy BHP-opracowanie - strona 2 Spawanie elektryczne przepisy BHP-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Spawanie elektryczne przepisy BHP
RODZAJE SPAWANIA
Spawanie jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem łączenia metali, polegającym na miejscowym rozgrzaniu metalu do stanu topnienia. Spawanie odbywa się z dodawaniem lub bez dodawania spoiwa oraz bez stosowania jakiegokolwiek nacisku lub uderzenia. Rozróżnia się następujące rodzaje spawania: gazowe, łukowe elektrodami otulonymi, łukiem krytycznym, żużlowe, w osłonach gazowych metodami TIG, MIG, MAG i inne.
Spawanie łukowe elektrodami otulontmi polega na stapianiu metali w miejscu ich łączenia za pomocą łuku elektrycznego, który powstaje między spawanym przedmiotem a elektrodą. Temperatura łuku elektrycznego jest bardzo wysoka (2400÷6000°C) i dlatego metal stapia się szybko i na wąskiej przestrzeni. Do spawania łukowego można stosować prąd stały lub przemienny. Prąd stały jest korzystniejszy do spawania, ponieważ można nim spawać wszystkie metale i wszystkimi elektrodami. Spawanie łukiem krytycznym jest odmianą spawania elektrycznego, ponieważ źródłem ciepła jest łuk elektryczny powstający między topliwą elektrodą w postaci drutu a spawanym materiałem pod warstwą topnika. Jest to spawanie zmechanizowane do wykonywanoa długich spoin na grubych blachach (4÷30mm) ze stali niestopowych i niskostopowych..
Spawanie elektrożużlowe odbywa się bez jarzenia łuku elekyrtcznego, a czynnikiem cieplnym niezbędnym do stopienia metalu jest warstwa żużla, która wskutek wielkiego oporu elektrycznego zamienia energię elektryczną na cieplną. Silnie nagrzany żużel stapia drut elektrodowy systematycznie doprowadzany za pomocą rolek obrotowych i jednocześnie nadtapia brzegi łączonych blach.
Spawanie metodą TIG odbywa się w osłonie gazów obojętnych, najczęściej argonu, za pomocą elektrody nietopliwej (wolfranowaj).
Spawanie metodą MIG odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, jarzącego się między elektrodą topliwą w postaci drutu a materiałem spawanym w osłonie gazów obojętmych (argon, hel). Spawanie metodą MAG odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, jarzącego się między elektrodą topliwą w postaci drutu a materiałem spawanym w osłonie gazów aktywnych (azot, CO2 , powietrze).
UWAGI OGÓLNE
Spawacz wykonujący zawód narażony jest na wiele niebespieczeństw zachodzących w procesie spawania, np. szkodliwe działanie pyłów i gazów, promieniowanie łuku elektrycznego, porażenie prądem elektrycznym i inne. Dlatego spawacze zostali zaliczeni do pierwszej grupy zatrudnienia jako pracy szkodliwej dla zdrowia. Spawacze mogą przechodzić na emeryturę po 60 roku życia, po przepracowaniu w zawodzie 15 lat. Wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy powinni przejść badania lekarskie i szkolenie wstępne, podczas którego zapoznają się z warunkami pracy i przepisami BHP. Każdy spawacz powinien przechodzić okresowe badania lekarskie.


(…)

… oczu, zapalenie spojówek i tzw. światłowstręt. Promieniowanie łuku spawalniczego powoduje również oparzenia twarzy i rąk spawacza. Naświetlenie oczu promieniami łukowymi odczuwa się po kilku godzinach, szczególnie w nocy. Ból oczu objawia się ostrym szczypaniem, łzawieniem i światłowstrętem. Do ochrony przed promieniowamiem łuku spawalniczego służą rękawice brezentowe oraz tarcze ochronne i przyłbice…
…. Od oparzeń chroni odzież ochronna i okulary. Odzież ochronna powinna składać się z kurtki i spodni. Aby uniemożliwić zatrzymywanie się iskier wewnątrz odzieży lub w jej załamkach i uniknąć oparzeń oraz zapalenia odzierzy, należy nogawkami spodni przykryć cholewki butów, kurtki wypuszczać na spodnie, a kieszenie przykrywać klapkami. Przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym nie należy dotykać miejsc…
… prądem elektrycznym
Zapobieganie porażeniu prądem elektrycznym w czasie spawania polega na przestrzeganiu następujących zasad:
W mokrych i wilgotnych miejscach pracować w gumowym obuwiu, nosić rękawice gumowe lub brezentowe oraz odzież ochronną suchą i całą.
Nie dotykać gołymi rękoma części aparatury spawalniczej, znajdujących się pod napięciem.
Nie dotykać gołą ręką jednocześnie spawanego przedmiotu…
… niefachowej obsługi lub naprawy oraz działania innych czynników, np. mechanicznych, wilgoci,wysokiej temperatury, może powstać uszkodzenie izolacji i urządzenie takie staje się niebezpieczne dla obsługi. W przypadku porażenia, prąd elektryczny przepływając przezciało człowieka może spowodować w organiżmie różne zaburzenia np. zaburzenie pracy mózgu, układu krążenia i oddychania, oparzenia skóry, rozerwanie…
… promieniowania o dużej mocy zarówno widzialnego, jak i niewidzialnego. Widzialne promienie świetlne łuku w czasie krótkotrwałego oddziaływania na oczy oślepiają, w czasie długotrwałego oddziaływania osłabiają wzrok. Niewidzialne promienie podczerwone przy dłuższym napromieniowaniu powodują całkowitą utratę wzroku. Niewidzialne promienie ultrafioletowe nawet przy krótkotrwałym napromieniowaniu powodują chorobę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz