Spawanie elektryczne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spawanie elektryczne - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Cel ćwiczenia: Zapoznanie się ze sprzętem, urządzeniami i metodami spawania łukowego ręcznego elektrodami otulonymi (MMA). Literatura i materiały pomocnicze:
W.Wojciechowski - Techniki wytwarzania tom III.
K.Marcolla - Zarys spawalnictwa
S.Jarmoszuk - Spawanie elektryczne Krótkie podstawy teoretyczne:
Spawanie elektryczne wykorzystuje właściwości łuku elektrycznego powstającego pomiędzy dwoma przewodnikami (elektroda spawalnicza i łączone materiały). Warunkiem koniecznym do uzyskania łuku jest jonizacja przestrzeni pomiędzy ww. przewodnikami podczas której gaz staje się przewodnikiem prądu elektrycznego oraz pozwala na zajarzenie łuku i utrzymanie go.
Jonizacja następuje dzięki składnikom jonizującym zawartym w otulinie elektrody a także pod wpływem wysokiej temperatury. W metodzie MMA można spawać zarówno prądem stałym DC jak również przemiennym AC. Do wytwarzania prądu DC służą przetwornice i prostowniki spawalnicze zaś do AC transformatory jedno- lub trójfazowe.
Parametry spawania które można uzyskać na poszczególnych urządzeniach znajdują się na tzw. DTR (dokumentacji techniczno - ruchowej), która powinna się znajdować na każdym urządzeniu.
Charakterystyka statyczna źródła prądu i łuku:
Opis:
A - punkt ustalonego jarzenia się łuku a - zakres małej gęstości prądu w łuku spawalniczym
b - zakres średniej gęstości prądu łuku
c - zakres dużej gęstości prądu w luku spawalniczym
W przypadku ręcznego spawania łukowego od źródła prądu wymaga się stromo opadającej charakterystyki statycznej. Im bardziej stroma tym zmiany napięcia łuku mają mniejszy wpływ na wartość natężenia prądu
Największe napięcie potrzebne jest w chwili zajarzenia łuku i wynosi około 70 - 90 [V] (AC) i 50 - 70 [V] dla prądu DC. Napięcie podczas spawania nie powinno przekraczać poziomu napięcia bezpiecznego ,czyli wartości 24 V. W przypadku prądu stałego ważna jest biegunowość, czyli odpowiedni sposób podłączenia elektrody i materiału spawanego i tak wyróżniamy:
biegunowość normalną („+” do materiału spawanego i „-” na elektrodę)
biegunowość odwrotną („-” do elektrody „+” materiał spawany).
W przypadku zasilania prądem zmiennym biegunowość zmienia się 100 razy na sekundę.
Duży wpływ na proces spawania ma właściwy dobór natężenia prądu spawania. Przyjmuje się natężenie prądu na wartość (30 - 40)A na 1 mm średnicy elektrody.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz