Spajalnictwo - omówienie 4

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spajalnictwo - omówienie 4 - strona 1

Fragment notatki:

1. Cel ćwiczenia.
Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z budową , działaniem i przeznaczeniem źródeł prądu do spawania łukowego oraz techniką spawania elektrodami otulonymi .
2. Literatura i materiały pomocnicze.
Sprawozdanie zostało wykonane na podstawie literatury:
Orłowicz Władysław: Spawalnictwo. Laboratorium.
Wojciechowski Wojciech: Techniki wytwarzania. Tom III . Wybrane zagadnienia ze spawalnictwa. Pałasz Jan: Poradnik spawacza gazowego. oraz notatki z wykładu.
3. Podstawy teoretyczne.
Spawanie elektryczne elektrodą otuloną to proces łączenia metali polegający na miejscowym nadtapianiu ich krawędzi oraz elektrody z następnym krzepnięciem i stygnięciem uzyskanej w tym procesie spoiny. Źródłem ciepła, które powoduje nadtapianie materiałów, jest łuk elektryczny tworzący się miedzy elektrodą a spawanym detalem.
Zjawisko łuku elektrycznego jest podobne do iskrzenia występującego przy zbliżaniu do siebie dwóch przewodów będących pod wysokim napięciem. Iskrzenie w tym przypadku to przepływ prądu elektrycznego, któremu udaje się przebić cienką warstwę powietrza i popłynąć z jednego przewodu do drugiego. Łuk elektryczny stosowany do spawania jest wyładowaniem elektrycznym o dużym natężeniu i niskim napięciu (w zakresie 10-2000 A i 10-50 V). Aby mógł wystąpić łuk elektryczny między elektrodą a materiałem spawanym, przestrzeń gazowa między nimi musi być zjonizowana. Do spawania stosuje się dwa prądy spawania: stały(dc), oraz zmienny(ac). Biegunowość elektrod jest zależna od prądu spawania oraz od rodzaju otuliny. Normalna biegunowość to: (-) na elektrodę, a (+) na materiał.
Przy spawaniu elektrycznym temperatura jaka zostaje wytworzona to: od 2000oC do 6000oC.
Otulina elektrody:
ułatwia zajarzenie łuku,
ułatwia jonizację,
działa odtleniająco,
działa uszlachetniająco,
powoduje wolniejsze stygnięcie spoiny.
4. Szkic stanowiska laboratoryjnego i jego opis.
Prostownik spawalniczy (1) typu SPE 400, przewody miedziane (2), uchwyt spawalniczy (3), elektroda otulona (4), elementy łączone (5).
5. Szkic i opis złącza.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz