Fragment notatki:
Pytania i opracowanie ze Spawalnictwa
1.
A1 Narysować następujące rodzaje złączy spawanych i opisać ich części składowe: doczołowe, zakładkowe, teowe, krzyżowe
B1 Narysować rowek spawalniczy spoiny czołowej dwustronnej i opisać jego części składowe C1 Narysować złącze doczołowe w różnych pozycjach spawania i nazwać te pozycje Pozycja spawania: podolna: PA
Pozycja spawania: naścienna: PC
Pozycja spawania: pułapowa: PE
Pozycja spawania: pionowa z dołu do góry: PF
Pozycja spawania: pionowa z góry na dół: PG
D1 Narysować nastepujace zlacza spawane: ze spoina czołową, ze spoiną pachwinową, ze spoiną brzeżną, ze spoiną otworową 2. A2 Co to jest spawalność? wg Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa „Uważa się, że materiał metaliczny jest spawalny w danym stopniu, przy użyciu danej metody spawania i w danym przypadku zastosowania, gdy pozwala, przy uwzględnieniu odpowiednich dla danego przypadku środków ostrożności, na wykonanie złącza pomiędzy elementami łączonymi z zachowaniem ciągłości metalicznej oraz utworzenie złącza spawanego, które poprzez swe właściwości lokalne i konsekwencje ogólne zadość uczyni wymogom żądanym i przyjętym za warunki odbioru”.
- Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach złączy spełniających stawiane im wymagania.
- Metal lub stop jest spawalny, jeżeli przy zastosowaniu określonego procesu spawania, nadaje się do wykonania złącza, w którym jest zachowana ciągłość metaliczna, a złącze spawane zapewnia właściwą pracę konstrukcji. B2 Co to jest zgrzewalność? Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach zgrzewanych złączy spełniających stawiane im wymagania. C2 Co to jest lutowalność? Lutowność - podatność elementów i podłoży na wykonanie bezwadliwych złączy lutowanych
Lutowność rozpatruje się w 3 aspektach:
Wymagań cieplnych, zwilżalności(najważniejsze) i odporności na ciepło lutowania Kryteria dobrej zwilżalności : stopień zwilżania, szybkość zwilżania.
Lutowalność = lutowność. Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach technologiczno-metalurgicznych złącza lutowanego o wymaganej użyteczności.
D2 co to znaczy ze spawalność stali jest dobra warunkowa lub zła? Spawalność stali zależy od udziału procentowego węgla ,równoważnika węgla w danym gatunku stali oraz grubości elementu spawanego. Dla dobrej spawalności nie musimy wykonywać żadnych zabiegów. Dla spawalności warunkowej musimy przed spawanie podgrzać naszą stal. Przy złej spawalności musimy podgrzać aszą stal do wyższej temperatury i najlepiej spawać elektrodą otuloną.
(…)
… i akcesoria do oznaczania elementów. Do spawania
niezbędna jest również odpowiednia odzież ochronna spawacza: maska (przyłbica) spawalnicza, kombinezon lub fartuch spawalniczy, niekiedy z osobnymi rękawami spawalniczymi, rękawice spawalnicze oraz obuwie
ochronne.
B5 Jakie własności powinno mieć źródło prądu do spawania elektrodami otulonymi.
Natężenie prądu zależy przede wszystkim od elektrody. Należy…
… na tym, że łuk jarzy się pomiędzy stapiającym się drutem elektrodowym podawanym ciągle przez silnik a spawanym metalem. Metal spoiny formowany jest z metalu stapiającego się drutu elektrodowego i nadtopionych brzegów materiału spawanego. Gazami ochronnymi mogą być gazy obojętne, jak argon, hel lub mieszaniny oraz gazy utleniające, jak dwutlenek węgla albo mieszaniny dwutlenku węgla z tlenem i gazami obojętnymi. (Podstawowe gazy ochronne stosowane do spawania MIG/MAG to gazy obojętne argon, hel oraz gazy aktywne; CO2, H2, O2, N2, i NO, stosowane oddzielnie lub tylko jako dodatki do argonu czy helu.) Do spawania metali o dużym powinowactwie do tlenu, jak aluminium, miedź, tytan oraz niektórych ich stopów stosuje się gazy obojętne. Do spawania innych metali i stopów spawalnych używa się gazów utleniających lub mieszaniny tych gazów z gazami obojętnymi lub redukującymi. MAG: CO2, Ar+CO2, Ar+O2, Ar+CO2+O2, Ar+He+CO2+O2 (spawanie w osłonach gazów aktywnych)
MIG: Ar, He, Ar+He (spawanie w osłonach gazów obojętnych)
Spawanie MIG/MAG prowadzone może być prądem stałym ,stałym pulsacyjnym lub przemiennym we wszystkich pozycjach. Obecnie prawie wyłącznie stosuje się spawanie MIG/MAG prądem stałym z biegunowością dodatnią…
… względem złącza, grubość warstwy topnika i jego ziarnistość, długość wolnego końca elektrody oraz kształt rowka spawalniczego.
Natężenie prądu spawania, mieszczące się w przedziale 200-1000 A, wpływa na ilość ciepła wydzielanego w łuku elektrycznym oraz na siłę magnetycznego podmuchu łuku. Wraz ze wzrostem natężenia prądu spawania znacznie wzrasta głębokość wtopienia, wzrasta wysokość nadlewu, nieznacznie…
… urządzenia (spawarka transformatorowa).
Wartość natężenia prądu jest dobierana w zależności od rodzaju spawanego materiału, jego grubości, średnicy zastosowanej elektrody oraz pozycji spawania. Podczas spawania natężenie prądu powinno utrzymywać
stałą, stabilną wartość, która nie zależy od długości łuku elektrycznego. Napięcie łuku.
Podczas spawania ręcznego elektrodą otuloną napięcie łuku jest wielkością…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)