Spalanie odpadów-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spalanie odpadów-wykład - strona 1 Spalanie odpadów-wykład - strona 2 Spalanie odpadów-wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 9
SPALANIE ODPADÓW
Spalanie jako utlenianie i inne procesy przekształcania odpadów w tym pirolizę, zgazowanie i proces plazmowy w łuku elektrycznym, o ile substancje powstające podczas tych procesów, to zbiór przemian fizycznych i chemicznych zachodzących pod wpływem różnych warunków termicznych w określonych środowiskach (tlenowych lub beztlenowych). Technologie termicznego przekształcania odpadów oparte są głównie na procesach spalania lub pirolizy.
Procesowi spalania odpadów komunalnych zawsze towarzyszą: suszenie odpadów, odparowanie, zgazowanie i sam proces spalania w warunkach tlenowych.
Proces spalania w warunkach tlenowych to spopielanie.
C+O2CO2 2H2+O2 2H2O
Nadmiar tlenu w palenisku w stosunku do ilości stechiometrycznych potrzebny jest po to, żeby na pewno doprowadzić do spopielenia substancji organicznych. Współczynnik λ to iloraz objętości powietrza rzeczywistej do objętości powietrza stechiometrycznej (teoretycznej), w przypadku spalania λ1
Spalanie odpadów jest pełnym utlenianiem związków organicznych w nich zawartych w temp. Od 800 do 1700oC. Termiczne przetwarzanie odpadów jest korzystne w przypadku, gdy możliwe jest spalenie bez potrzeby dostarczania paliwa zewnętrznego (wartość opałowa odpadów jest powyżej 8000-11000kJ/kg).
Piroliza - to proces przebiegający z dostarczeniem ciepła z zewnątrz, prowadzi się go w temp. Od 250 do 1000oC; stosowana była w procesach suchej destylacji drewna i rozdziałach ciężkich frakcji ropy naftowej. Z procesem tym mamy do czynienia w trakcie spalania odpadów komunalnych. W procesach pirolizy powstają produkty gazowe w skład których wchodzą: para wodna. tlenek węgla, wodór, metan, CO2, siarkowodór, amoniak. Produkty ciekłe: zaolejone ciecze, smoły i kwasy. Produkty stałe, to: koksik pirolityczny.
ZGAZOWANIE -jest procesem obejmującym przemiany chemiczne w podwyższonej temperaturze jako czynnik zgazowujący wykorzystywana jest para wodna, powietrze i C02. Zagazowaniu poddaje się paliwa stałe(węgiel) w celu uzyskania niskokalorycznego gazu opałowego, gazu syntezowego - wykorzystywanego w przemyśle chemicznym.
Witryfikacja - zeszklanie odpadów. Jest procesem zeszkliwienia frakcji mineralnej jako produktu po spaleniu odpadów. Aktualnie witryfikację prowadzi się w łuku elektrycznym w temp 1800-2000oC. Uzyskany produkt jest niekrystaliczny. W trakcie procesu zeszkliwiania popiołów i żużli dodaje się Proces witryfikacji stosuje się do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych o dużej zawartości metali ciężkich ale także do unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych (przede wszystkim).
Produkty procesu witryfikacji są nieaktywne chemicznie a zatem nietoksyczne, mogą być wykorzystywane w budownictwie drogowym jako kruszywo. Podczas spalania odpadów powstają związki chemiczne trudne do zidentyfikowania w częściach miliardowych (10 ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz