Skrypt zawiera ogólną wiedzę z przedmiotu socjologia i jest przygotowany pod zagadnienia wymagane na AWF-ie. Składa się z 20 stron w formacie doc. i jest szczegółowym opracowaniem podstawowych zagadnień socjologicznych wymienionych poniżej. Tymi pojęcia są m.in. Geneza socjologii, socjologia ogólna, statyka społeczna, dynamika społeczna, socjologia szczegółowa, działy socjologii, funkcje socjologii, tj. funkcja poznawcza, funkcja organizatorko - techniczna, funkcja ideologiczna. Dodatkowo charakteryzuje metody badań socjologicznych takie jak: metoda badań terenowych, metoda reprezentacyjna, metoda eksperymentalna, ankieta, wywiad skategoryzowany i nieskategoryzowany, wywiad jawny i ukryty, obserwacja i jej typy. Dodatkowo opisuje także kwestie związane z więzią społeczną. Tymi pojęciami są: istota więzi społecznej i jej elementy składowe, klasyfikacja więzi społecznych, siły formujące i podtrzymujące więź społeczną, formy komunikowania się, grupa społeczna i jej typy. Ponadto wyczerpująco charakteryzuje ujęcie rodziny w socjologii, m.in. etapy w historycznym rozwoju rodziny, typy rodziny, fazy w kształtowaniu się i życiu rodziny. Omawia również zagadnienia związane z kształtowaniem się społeczeństwa, tj. społeczeństwo i podstawy jego rozwoju, istota społeczeństwa, struktura społeczeństwa, kultura, warunki ekonomiczne procesy społeczne, klasyfikacja procesów społecznych, globalizacja.
Geneza socjologii.
Na temat początków socjologii istnieje znaczna rozbieżność zdań. Jedni uważają, że jej genezę należy łączyć z twórczością Tomasza Hobbesa, inni że z teorią Jana Jakuba Rousseau, a jeszcze inni że z dorobkiem Augusta Comte`a. naukową fazę w ewolucji socjologii poprzedzał długi okres rozwoju myśli społecznej.
Myślą społeczną - nazywamy refleksje ludzką o społeczeństwie, która nie spełnia wymogów naukowego poznania. Składają się na nią mądrości ludowe i poglądy mędrców. Pojawienie się socjologii nie spowodowało zahamowania czy unicestwienia myśli społecznej. Istnieje ona nadal i rozwija się.
Socjologia, Nauka o społeczeństwie i procesach, które w nim zachodzą. Zajmuje się badaniem stosunków społecznych, określa prawidłowości powstawania i przekształcania Sue różnych form życia zbiorowego, analizuje zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach. Jako samodzielna dyscyplina naukowa pojawiła się w 2. pól. XIX w. Termin socjologia wprowadził francuski filozof A. Comte - w znaczeniu ogólnej nauki o strukturze społeczeństwa, prawach jego rozwoju i metodach badania.
Przedmiot, zakres i zadania socjologii były rożnie rozumiane i określane w poszczególnych okresach, co miało wpływ na pojawienie się rozmaitych kierunków i teorii. Do bardziej znanych należą: teoria strukturalno-funkcjonalna, teoria konfliktu, teoria ekologiczna, teoria działania społecznego, teoria systemów We współczesnej socjologii przeważa tendencja do ujmowania jej jako nauki empirycznej o strukturze i funkcjonowaniu rożnych zbiorowości, co spowodowało szybki rozwój badan specjalistycznych i wyodrębnienie szeregu szczegółowych dyscyplin socjologicznych, m.in. socjologia: pracy przemysłu, miasta, wsi, opinii publicznej, wychowania rodziny, wojska, sportu, medycyny, religii.
SOCJOLOGIA - nauka o zbiorowościach ludzkich, której przedmiotem badania są:
zjawiska i procesy tworzenia się rożnych form życia zbiorowego ludzi; struktury tych zbiorowości; zjawiska i procesy, zachodzące w tych zbiorowościach, wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie; siły skupiające i s
(…)
… trzy różne stanowiska w poglądach na te sprawy: ewolucjonistyczne. funkcjonalistyczne i konkretno-historyczne,
Ewolucjoniści głównie Karol Darwin i Herbert Spencer wychodzili z założenia, że rozwój rodziny podobnie jak rozwój wszystkich innych skupisk ludzkich. ma identyczny przebieg niezależnie od czasu i miejsca istnienia danego społeczeństwa. sądzili. że pierwotną formą małżeństwa była poligamia…
… - historyczne rozwoju rodziny zapoczątkowane zostało m.in. przez Fryderyka Engelsa, a kontynuowane przez niektórych współczesnych marksistów. Myśl przewodnia tej orientacji sprowadza się do tezy: rozwój rodziny należy rozpatrywać w ścisłym związku ze sposobem produkcji środków do życia. Zmiany w sposobie zdobywania środków do życia, polegające na przejściu od korzystania z gotowych wytworów przyrody…
… innego zjawiska (B). W tym celu badacz musi dobrać możliwie najbardziej do siebie podobne pod wieloma względami grupy, tj. grupę eksperymentalną i kontrolną. Eksperyment polega na wprowadzeniu w życiu grupy eksperymentalnej w zakresie danego zjawiska (tj. A) i obserwowaniu, czy pod wpływem tej manipulacji zaistniały jakieś różnice w zjawisku B (w porównaniu z przebiegiem tegoż zjawiska w grupie…
…, której jeszcze w historii nie było Powiazania miedzyludzkie rozszerzyly sie do tego stopnia, ze dotycza calej kuli ziemskiej. Nasze zycie nie zalezy wylacznie od tego, co sami bedziemy z nim robic To, co dzieje sie na calym swiecie nas takze bezposrednio dotyczy. Pojecie globalizacji powoli traci wiec swa moc wyjasniania czegokolwiek. A jednak Zygmunt Bauman podejmuje próbe udowodnienia, ze globalizacja jest zjawiskiem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)