Socjologia czasu wolnego

Nasza ocena:

4
Pobrań: 791
Wyświetleń: 2618
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia czasu wolnego - strona 1

Fragment notatki:

Aktywne formy spędzania czasu wolnego.
CZAS WOLNY - czas pozostały po wykonaniu obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i przeznaczony jest na odpoczynek, rozrywkę oraz rozwój własnych zainteresowań zgodnie z zamiłowaniami i upodobaniami (wg R Wroczyńskiego).
Wzrasta ranga wychowania dzieci i młodzieży do aktywnego wykorzystania czasu wolnego i to szczególnie teraz , gdy telewizja i komputery „przekłuwają „ dziecko do siebie.
Teraz gdy, dzieci więcej czasu poświęcają na bierne siedzenie przed komputerem, telewizorem, niż zabawy, gry na świeżym powietrzu lub inne zajęcia, które wzbudzają ich aktywność, czynny w nich udział , zaangażowanie, gdyż tylko w czasie nudy, bierności przychodzą młodym najbardziej drastyczne pomysły, które mogą doprowadzić do okaleczenia lub śmierci.
Aktywność ruchowa w czasie wolnym.
Aktywność ruchowa to niezbędna ilość ruchu - ćwiczeń fizycznych - potrzebna do rozwoju i zachowania zdrowia każdego człowieka. Prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych uwarunkowany jest koniecznością zapewnienia organizmowi człowieka optymalnej lub przynajmniej minimalnej ilości ruchu. We współczesnym świecie aktywność ruchowa związana z pracą zawodową i codziennym życiem jest coraz bardziej minimalizowana.
Brak ruchu powoduje zaburzenia procesów metabolicznych i ma również ujemny wpływ na psychikę oraz zdolność odreagowania stresów. Naturalna potrzeba ruchu, największa w dzieciństwie, z wiekiem maleje, lecz ciągle pozostaje ważnym czynnikiem utrzymania zdrowia, młodości i zapobiegania wszystkim chorobom cywilizacyjnym, wynikającym z zaburzeń przemiany materii - (cukrzycy, miażdżycy, chorobom serca i układu krążenia). Brak odpowiedniej aktywności ruchowej wynika z wychowania, braku nawyków rekreacyjnego uprawiania sportu. Powodem braku ruchu jest przeciążenie pracą zawodową, ograniczenia finansowe i organizacyjne, spędzania wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, brak powszechnej mody na uprawianie ćwiczeń ruchowych itp. CZAS WOLNY - czas pozostały po wykonaniu obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i przeznaczony jest na odpoczynek, rozrywkę oraz rozwój własnych zainteresowań zgodnie z zamiłowaniami i upodobaniami (wg R Wroczyńskiego)
Akulturacja.
Akulturacja - ogół zjawisk powstałych w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu (zderzenie kultur) dwóch grup kulturowych, prowadzący do zmian wzorów kulturowych jednej, drugiej lub obu kultur. Końcowym efektem tego procesu może być unifikacja wzorów kulturowych obu grup, bądź przejęcie wzorów jednej grupy przez drugą. Przez akulturację rozumie się szczególnie proces rozwiązywania problemów związanych ze znalezieniem się w kulturze odmiennej od tej, w której nastąpiła pierwotna kulturali

(…)

…, ale umożliwił powstanie nadwyżki dochodów przeznaczonych na swobodną konsumpcję. Wymusiło to instytucjonalizację wolnego rytmu życia , gdzie człowiek po pracy staje się wolny i może robić to co mu się żywnie podoba.
Instytucjonalizacja to proces przechodzenia od niesformalizowanych sposobów działania społecznego do uregulowanych , względnie stałych form aktywności.
Kapitał kulturowy Rozumiany jako wiedza, kompetencje i kwalifikacje zawodowe, jak i jako określony typ i określony poziom kompetencji kulturowej(np. smaku czy gustu) zwłaszcza ten, który uznawany jest jako kultura prawomocna. W jaki sposób P. Bourdieu wyjaśnia istotę "kapitału kulturowego"? Potomkowie rodzin należących do klas wyższych są wyposażeni w kapitał kulturowy, ufność w możliwość sukcesu, określeni zostali jako dziedzice, gdyż otrzymują prawomocną kulturę bez większego wysiłku, jako należny spadek. ( na kapitał kulturowy ma 'habitus klasowy" - jest zdeterminowany przez pochodzenie społeczne, duży wpływ ma także miejsce zamieszkania.)
Kategorie zachowań rekreacyjnych a formy rekreacji
Rekreacyjne zachowanie się to: mniej lub bardziej złożona zorganizowana aktywność człowieka skierowana na świadomy cel związany z jego określonymi potrzebami…
… grup społecznych są z natury sprzeczne, zatem jedne grupy dążą do utrwalenia i utrzymania sytuacji panowania, a inne grupy dążą do zmiany sytuacji. Teoria konfliktu kładzie zatem nacisk na konfliktotwórcze skutki nierówności społecznych między ludźmi. Nierówności ze względu na pieniądze, władzę, prestiż, bogactwo, mieszkanie, opiekę zdrowotną itp. Ze względu na te nierówności dochodzi do napięć, które prowadzą do wybuchu różnych konfliktów społecznych. Wyrazem tych konfliktów są np. wojny, zamieszki, protesty, strajki, zbrodnie, demonstracje, agresje biednych wobec bogatych, kobiet wobec mężczyzn, bójki pracowników wobec kierowników itd. Teoria konfliktu kładzie zatem nacisk na konflikt, współzawodnictwo między różnymi elementami struktury społecznej. Teoria ta wyznaczona została przez pracę Karola…
… tego co przyniesie przyszłość. Czas ma znaczenie nie tylko dla jednostek, ale dla grup, społeczności i całych kultur.
Społeczeństwo globalne.
Wynalazki takie jak kolej, czy telegraf nie wątpliwie stanowiły krok milowy w globalizowaniu społeczeństwa. W zasadzie od tego momentu możemy mówić o społeczeństwie w sensie globalnym. Społeczeństwo globalne - pojęcie stosowane niekiedy w socjologii w celu oznaczenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz