Pytania na egzamim

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1722
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania na egzamim - strona 1 Pytania na egzamim - strona 2 Pytania na egzamim - strona 3

Fragment notatki:

Podaj definicję rekreacji:
Rekreacja to różnego rodzaju zajęcia podejmowane w czasie wolnym, dobrowolnie, dla przyjemności, formacji własnej osobowości, odnowy i pomnażanie sił psychologicznych
Kryteria podziału rekreacji:
Intensywność wysiłku
Stopień trudności
Pora roku
Miejsce realizacji
Rodzaje rekreacji:
R. ruchowa
R. twórcza
R. kulturowa-rozrywkowa
R. poprzez działalność społeczną
Funkcje rekreacji
Aktywacyjna
Homeostatyczna
Regeneracyjna
Zdrowotna
Społeczna
Kreacyjno-wychowawcza
Kompensacyjna
Podaj definicję czasu wolnego - czas wolny określamy jako czas pozostały po wykonaniu obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i przeznaczony na odpoczynek, rozrywkę oraz rozwój własnych zainteresowań zgodnie z zamiłowaniami i upodobaniami. Wymień funkcję czasu wolnego: regeneracyjna, rozrywkowa, rozwojowa
Podział czasu wolnego:
Czas wolny krótki (jeden dzień)
Czas wolny średni (weekend)
Czas wolny długi (urlopy, wakacje, ferie)
Podaj różnicę w pojęciach rekreacja i wczasy
Rekreacja - początkowo rozumiana wąsko, jako popołudniowy wypoczynek uczniów mieszkających w szkołach z internatem pod opieką i czynnym udziale wychowawców. Później traktowana jako synonim wypoczynku utożsamiana z działalnością nie mającą z pozoru rekreacyjnego.
Wczasy - we współczesnym języku kojarzy się z niektórymi formami organizacyjnymi zagospodarowanie urlopu w miejscach sprzyjających regeneracji sił. Używanej jako synonim instytucji wypoczynkowej (domu wczasowego) lub czynności wypoczywania. Przed wojną w znaczeniu staropolskim słowo wczasy oznaczało wypełnienie treścią czasu wolnego (były to czynności, aktywność - odpoczynek, zabawa, praca nad sobą. Termin wczasy i rekreacja można stosować zamiennie, ponieważ pomiędzy czynnościami wczasowymi, a rekreacyjnymi można postawić znak równości.
Wymień 6 form spędzania czasu wolnego
Turystyka
Sport
Środki masowego przekazu
Teatry i filharmonie, wystawy i muzea
Samokształcenie
Amatorstwo turystyczne
Majsterkowanie i amatorstwo techniczne
Hodowla amatorska
Zabawy i kontakty towarzyskie
Kolekcjonerstwo
Aktywność społeczna
Czym wyróżnia się działalność rekreacyjną?
Aktywnością
Dobrowolnością
Bezinteresownością
Przyjemnością
Odmiennością
Formy czasu wolnego w starożytności


(…)

…) - rozwija się turystyka kupiecka i pątnicza szczególnie do Rzymu i Ziemi Świętej. Nadal rozwija się poezja, muzyka i teatr. Dramat kościelny odchodzi od liturgii. Rozwijają się wątki biblijne, kształtuje się podstawowy gatunek średniowiecza - misterium, w teatrze pojawiają się watki świeckie.
Schyłkowy ( XIV- XVw) podejmowane są coraz dalsze wyprawy lądowe i morskie, w tym do Indii, następuje odkrycie Ameryki, powstają nowe gatunki literackie, rozwija się malarstwo, rzeźba. Poza zakonnikami i klerykami w widowiskach teatralnych występują wędrowni, żacy, bakalarze(?), pisarze miejscy i tzw. wolni artyści. Aktorami i często autorami sztuk byli żonglerzy, szpilmani, minstrele, skaldowie, igrzy - dzięki nim rozwinęła się sztuka pantomimy i przetrwał teatr lalek. Miejscem przedstawień były sale publiczne…
… i przejażdżki, pozorowane walki na łódkach, sportowe polowania i łowienie ryb. Organizowanie zabaw - gry terenowe i planszowe, rozgrywki, przyjęcia z występami śpiewaków, muzykantów, tancerzy, żonglerów i akrobatów.
Grecja - uprawianie turystyki - podobnie jak w Egipcie wiązała się z handlem, kultem religijnym, dyplomacją i wojnami. Uprawianie gimnastyki, różnych sportów, przeprowadzanie licznych zawodów sportowych (igrzyska olimpijskie, pytyjskie, isnijskie i nenejskie). Przeprowadzanie festiwali i konkursów teatralnych z udziałami zawodowych aktorów, koncertów muzycznych i występów poetyckich.
Rzym - uprawianie turystyki - podobnie jak w Grecji i Egipcie, lecz w największym zasięgu terytorialnym, włączone z podbojami, zwożeniem trofeów, żywności i niewolników. Uprawianie gimnastyki i niezbyt męczących…
… i fizycznych przeciwdziałających obniżaniu się możliwości przystosowawczych organizmu.
co to jest ontogeneza? - cykl życia (rozwój ontogenetyczny) to ogólna suma poszczególnych etapów w życiu (faz życia) człowieka, a więc dzieciństwa, młodości, wieku dojrzałego + jego 3 fazami wieku dojrzałego: młodego, średniego i starszego. Rozwój osobniczy człowieka - ontogeneza jest procesem, który obejmuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz