Socjalizm, nacjonalizm, faszyzm, komunizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjalizm, nacjonalizm, faszyzm, komunizm - strona 1 Socjalizm, nacjonalizm, faszyzm, komunizm - strona 2 Socjalizm, nacjonalizm, faszyzm, komunizm - strona 3

Fragment notatki:

Siewierski. Notatka składa się z 3 stron.
3. Socjalizm
natura ludzka nie jest czymś trwałym i niezmiennym, lecz jest produktem warunków społecznych; wynika stąd, że jednostkę można plastycznie formować w następstwie zmian porządku społecznego, w którym żyje ustrój społeczny winien być zbudowany na zasadach sprawiedliwości społecznej, tzn. podział na uprzywilejowanych (np. posiadaczy środków produkcji) i upośledzonych będzie wykluczony źródłem wszelkich wartości w porządku społecznym jest praca ludzka; praca powinna decydować o pozycji społecznej jednostki, a nie własność każda jednostka winna mieć prawo do owoców swojej pracy, eksploatacja pracy jednostek przez wyzyskiwaczy (klasę panującą) dokonująca się w różnych formach przez całą historię skończy się wraz z ustrojem socjalistycznym; wówczas jednostka korzystać będzie z wytworzonych dóbr zgodnie z wkładem pracy (zasada egalitarna) własność winna być uspołeczniona; uspołecznienie było rozumiane rozmaicie jako upaństwowienie, uspółdzielczenie (kooperatywy) bądź przydzielenie każdemu małego warsztatu pracy Kluczowe wartości to: równość i sprawiedliwość społeczna, praca, uspołecznienie własności. Ideologie oparte na poczuciu siły Poczynając od końca XIX wieku dochodzą do głosu ideologie oparte na sile. Związane jest to z wkroczeniem na scenę polityczną mas, które wykazują podatność w większym stopniu na przywódców niż abstrakcyjne idee.
4. Nacjonalizm
Ideologia uznająca interes własnego narodu za najważniejszy a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Ideologia narodowa posiada rozmaite odcienie. Czasem wspiera się na aspiracjach do utworzenia własnego państwa (nacjonalizm bywa popularny wśród narodów pozbawionych państwowości), czasem do wywyższenia się nad inne narody. Zawsze natomiast nacjonalizm odnajduje we własnym narodzie cechy lepsze niż u innych narodów (etnocentryzm). Różna też bywa postawa nacjonalistów wobec elementów etnicznie obcych w obrębie własnego narodu od tolerancji po uznanie obcych za źródło wszelkiego zła (ksenofobia). Działania wynikające z tych postaw przebiegają również od dobrowolnej integracji do opartych na przymusie i wrogości asymilacji bądź segregacji.
5. Faszyzm
Ideologia oparta na wartościach autorytetu i wspólnoty, która posłużyła w XX wieku do budowy ustroju z silnie rozbudowanym

(…)

… zagrażającymi państwu w interpretacji partii. Partia faszystowska opiera się na zasadach wodzowskich, a członkowie są ślepo oddani przywódcy. Zasadniczym powodem faszyzmu w Europie była frustracja społeczna wynikająca z problemów gospodarczych i kryzysu. Z tego właśnie powodu rozmaite faszyzmy, zwłaszcza narodowy socjalizm ujawniały silne tendencje egalitarne pomimo orientacji skrajnie prawicowej.
7. Komunizm…
… metod w celu zaprowadzenia porządku socjalistycznego opartych na rewolucyjnej przemocy, m. in.: partia awangardy proletariatu, która uświadamia robotnikom ich interesy i w ich imieniu dokonuje rewolucji wykorzystanie niezadowolenia społecznego chłopstwa w celach socjotechnicznych wprowadzenie dyktatury proletariatu (kierowniczej roli partii) dla zaprowadzenia porządku socjalistycznego upaństwowienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz