Śnieć pszenicy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 2072
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Śnieć pszenicy - strona 1 Śnieć pszenicy - strona 2 Śnieć pszenicy - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 13 U śnieci nie ma ziarna jest zachowana struktura kłosa, w głowni widać pylącą masę teliospor. Widać kłos, ale on nie jest złocisty, ziarno wygląda na drobne, a po roztarciu jest czarny pył, tu łuski ziarna są zachowane, ale w środku nie ma ziarna.
W teliosporze kończy się proces płciowy - zachodzi kariogamia, naturalna mejoza 2n, jądro u głowni zachodzi ???w przedgrzybni, a u śnieci w tepiosporze. U śnieci nie ma przegród poprzecznych, w przedgrzybni, więc sporydia nie tworzą się pojedynczo.
Cykl śnieci podobny jest do głowni zwartej.
W czasie omłotów miażdżone są kłosy i ziarno, masa teliospor rozpierzcha się i przykleja do zmłóconego ziarna. Okres spoczynku przechodzą na ziarnie, aż do wysiewu, wraz z wysiewem ziarna do gleby wprowadzane są teliospory. Po wytworzeniu sporydiów zachodzi somatogeniczny proces płciowy, powstaje nowa grzybnia, która zakaża przez kiełek, jest to typ infekcji kiełkowej.
źródło infekcji pierwotnej ziarno
proces infekcji przez kiełek zachodzi w glebie
szanse zakażenia mają te teliospory, które z ziarnem dostaną się do gleby
teliospora zimuje, więc pełni funkcję zarodnika przetrwalnikowego, a po spoczynku kiełkuje.
Jak rozróżnić śnieć karłową od cuchnącej. Śnieć karłowa: wnętrze ziarna wypełnione teliosporami, też więcej źdźbeł, ale są krótsze, drobniejsze (to można przedzy....???) morfologia teliospor to ostateczna diagnoza (ma to rangę taksonomiczną).
Śnieć karłowa pszenicy
teliospory są zarodnikami przetrwalnikowymi, zimują w glebie gleba jest źródłem infekcji pierwotnej (nie ziarno)
objaw w czasie kłoszenia, wnętrze ziarna wypełnione teliosporami teliospory rozgniatane w czasie omłotu ??????cos tam cos tam
teliospory, które dostaną się do gleby mają znaczenie też gdy dostanie się na ziarno, ale te nie mają ????teliospor wynika to z tego, że teliospora może kiełkować w temperaturze 0 - 10 0 C, optimum 5 0 C, minimum 3 tygodnie - 6 tygodni
W tym roku teliospory, nie dokonują infekcji kiełkowej, w tym samym okresie wegetacji, tylko te z minionych lat mogą zakażać, bo mają za sobą okres niskich temperatur.
Żywotność teliospor - 5 lat
Głownia kukurydzy i śnieć karłowa pszenicy - Źródło infekcji pierwotnej - gleba
różnica w budowie morfologicznej teliospor
wokół teliospor występuje opalizująca otoczka
obiekt kwarantannowy (wykrycie nakłada na producenta obowiązek ochrony z urzędu), eliminacja uprawy tego zboża na okres 5 lat zaprawianie ziarna jest bardzo ważne, zaprawy systemiczne likwidują patogena wewnątrz ziarna i ziarno przez dłuższy czas chronione przed infekcją ziarna przed patogenami zewnętrznymi


(…)

… powietrza. Zarodniki wnikają przez zranienia. Patogen wrasta do naczyń przewodzących. Najbardziej wrażliwe na infekcję są rośliny w okresie wiosny i jesieni. Zagrożenia powstają również w wyniku cięcia. Grzyb powoduje czernienie drewna. Przemieszcza się cały czas wyżej. Toksyny wędrując powodują odstawanie skórki od miękiszu asymilującego, a w puste przestrzenie wchodzi powietrze i to jest tzw. srebrzenie…
… - czasami występują jeszcze gdy już są teliospory.
Rdza róży i maliny - wielokomórkowe brązowe z dużymi członkami teliospory. Dla szparga, goździka, irysów, maliny
Patogeny tkanki miękiszowej --> liści, zakłócają najważniejsze funkcje życiowe rośliny, ogranicza asymilację, zwiększa transpirację

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz