To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 12 Verticillium dahliae
Verticillium alba - atrum
Różnią się sposobem zarodnikowania. Kolonie jasne, delikatne, niezbyt szybko rosnące. Trzonki konidialne tych grzybów zwane Filidium mogą wyrastać pojedynczo, ale i grupami po 6 tworząc okółek Fialid, on znajduje się na:
- przebiegu strzępki
szczytowej części zwykłym trzonku na szczycie Na szczycie Fialid powstaje niby główka, czyli sklejone zarodniki
Niewiele gatunków w obrębie tego rodzaju to grzyby mitosporowe, więc w cyklu rozwojowym jest stadium strzępkowe i konidialne.
Zasiedlają glebę, w postaci grzybni saprofitycznej (V. alba - atrum), mikroformy sklerocjalnej (V. dahliae)
Grzyby wyspecjalizowane do porażania tkanki przewodzącej. Infekcji dokonują zarodniki konidialne w glebie wykorzystując drobne zranienia np. miejsce wyrastania korzeni bocznych. Po infekcji strzępki penetracyjne przerastają międzykomórkowo, aż osiągną tkankę przewodzącą tzn. lokują się w świetle naczyń. Powodują nekrozę tkanki przewodzącej i czopują naczynia grzybnią i zarodnikami. Na skutek tego roślina nie przewodzi wody do górnych części i roślina więdnie, ale to jest już objaw wtórny. Więdniecie naczyniowe , infekcyjne nieodwracalne, a patogen powoduje tracheomikozy. Występowanie zależy od warunków V. alba - atrum występuje w strefie klimatu umiarkowanego, temperatura optymalna 18 - 20 0 C, w uprawie polowej, w okresie wegetacyjnym chłodniejszym, groźny dla pomidorów (ale jest polifagiem), chmielu (hodowla odpornościowa), tulipanów, truskawki.
Fusarium oxysporum
To jedyny gatunek Fusarium, który jest patogenem tkanki przewodzącej.
Fusarium oxysporum i formy specjalne:
F. oxysporum f. sp. lycopersici
F. oxysporum f. sp. melonis
F. oxysporum f. sp. lini
F. oxysporum f. sp. lupini
F. oxysporum f. sp. dianthi
F. oxysporum f. sp. callistephi
F. oxysporum f. sp. cyclaminis
F. oxysporum f. sp. gladioli
F. oxysporum f. sp. gerberae
F. oxysporum f. sp. aechmeae
F oxysporum f. sp. basilici
Szczep np. lnu nie powinien zkażać innej rośliny ale te szczepy bardzo mnożono.
Verticilium występuje w chłodne okresy wegetacyjne.
Fusarium oxysporum jest ciepłolubny. Rozwija się w glebie w temperaturze 24 - 28 0 C(to temperatura gleby)., musi być wysoka temperatura powierzchni i się dłużej utrzymać, by gleba była ciepła . W glebie przeżywa w postaci grzybni saprofitycznej, oprócz tego wytwarza specyficzną formę zarodnika konidialnego, komórka o kształcie księżycowatym z załamanym czubkiem 3-4 przegrody i wyraźna stopka.
(…)
… w upalne okresy wegetacyjne. Przykłady roślin: rzodkiewka, pomidor, goździk.
Fusarium przenosi się przez nasiona
Podstawczaki:
budowa strzępkowa
rozmnażanie płciowe somatogeniczne
większość cyklu życiowego w dikariofazie
Podstawowa forma zarodników to zarodniki podstawkowe
Głownie pylące pszenicy i jęczmienia - jednakowy cykl rozwoju Głownie pylące - patogeny zbóż i traw bezpośrednio niszczą kłos…
… w nich ma się zakończyć proces płciowy. Dochodzi do kariogamii, powstaje krótka faza jądra 2n, to jądro przemieszcza się do podstawki, tam ulega mejozie i mitozie, powstają 4 jądra haploidalne towarzyszy temu powstawanie przegród poprzecznych w tym prowazidi, później te jądra n przesuwają się do krótkich wyrostków na zewnątrz prowazidiów (podstawki), tworzą się zarodniki n. To wszystko dzieje się na polu w momencie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)