Wykład 8 Botrytis cinerea
W chwili wytworzenia się trzonków i zarodników konidialnych grzybnia staje się ciemno szara. Dopiero w górnej części ma rozgałęzienia, szczytowa część trzonka jest kulista i na tym wiele zarodników konidialnych. Przy intensywnej sporulacji wygląda to jak grono.
W ścianie komórkowej tych grzybów jest mnóstwo enzymów. Jest on omnifogiem, może atakować przez tkankę nieuszkodzoną i przez zranienia. Jest pasożytem fakultatywnym, strzępki rosną międzykomórkowo, penetrują tkankę. Rośnie bardzo szybko, po infekcji pierwotnej obserwujemy szybko typowy objaw chorobowy. Dla botrytis charakterystyczna jest gruba warstwa szarego nalotu.
Gatunki roślin żywicielskich to np.: pomidor , na owocach, łodygach (u pomidorów stosuje się obcinanie bocznych pędów i jeśli zostawi się kikut to dochodzi do zakażenia tych łodyg przez botrytis, zwłaszcza w szklarni). U Botrytis warstwa konidiów jest gęsta, więc też pyląca. Często owoce porażane są od szypułki, ale u pomidora nie jest to regułą.
Pęd winorośli porażony przez botrytis, który często wchodzi po mączniaku.
Główka kapusty - zaczyna się na dolnych liściach zewnętrznych, później coraz głębiej w okresie kopcowania wchodzą też inne -np. Erwinia
Owoce jagodowe - truskawka - groźna już w momencie kwitnienia - pyłek zawiera, dużo glukozy, więc stymuluje kiełkowanie zarodników botrytis cienerea i wtedy objawy w postaci brązowych plam występują na zielonych owocach. Zielone owoce nie są dobrym substratem, bo nie mają cukrów tylko kwasy i wytwarzają fitoaleksyny, nie dopuszczające do kiełkowania zarodników. Termin pierwszego zabiegu ochronnego przeciw botrytis na truskawce jest tuż przed kwitnieniem, jeżeli wtedy nie nastąpi infekcja to dopiero jak owoc jest dojrzały. Jest on wtedy łatwo zakażany. Zarodniki botrytis mają mało wody w sobie i potrzebna jest im woda do kiełkowania, więc po dojrzeniu truskawki opady deszczu sprzyjają rozwojowi botrytis. Trzecia niebezpieczna sytuacja to transport owoców, wtedy łatwo o zranienia.
Mączniak właściwy na truskawce rozwija się dyskretnie i czy to mączniak czy botrytis trzeba zrobić preparat.
Przykłady występowania botrytis: na papryce, różach, peonii, azalii, bakłażanach, ogórku, iglaste (po mroźnych zimach), wrzoścu.
Rośliny ozdobne: Dalia (liście pąki kwiatowe, kwiatostany), mieczyki, cebule plamki na liściach, na płatkach róży, piwonii), primule plamy na liściach, aksamitka (wtórnie botrytis rozwija się przy przekwitaniu kwiatów), goździk (szarości na płatkach, na łodygach plamy), tulipan-liście, pąki kwiatowe, kwiaty, cebule (sklerocja).
„wesoły kawałek” [cytat ;)]
Botrytis i zgnilizna twardzikowa, są to fatalne patogeny one razem nie występują, ale jakby próbowały być razem, to pocieszenie jest takie, że te same fungicydy są stosowane na ten duet. Ale jak te choroby rozwiną się to żaden fungicyd nam nie pomoże.☺
(…)
…. Szybko się rozprzestrzeniają, często występowanie jest epidemiczne.
W obrębie grzybów z helotkowców są patogeny powodujące plamistości liści i krzewów. Występują powszechnie na drzewach, niechronionych, zaniedbanych. W sadach dobrze chronionych gdzie stosuje się fungicydy zwalczające podstawowe patogeny to i te też są zwalczane.
Antraknoza liści porzeczek - dzięki hodowli radzimy sobie z patogenem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)