Workowce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Workowce - strona 1 Workowce - strona 2 Workowce - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 7 Gromada: Workowce
Klasa: Plectomycetes Bezładniki
Penicilium ssp.
Penicilium cylopium - najbardziej szkodliwy dla roślin (najwięcej enzymów i toksyn)
Penicilium viridicatum - na czosnku
Penicilium expansum - przechowalnicze choroby jabłek, zgnilizna jabłek
Penicilium carymbiferum - oenicilioza irysa holenderskiego, zgnilizna łusek mięsistych przy piętce cebuli (łuski miękkie, brązowo żółte, zielonkowoszare)
Aspergillus ssp.
Aspergillus fumigatus Aspergillus niger Aspergillus glaucus Aspergillus repens Wiele gatunków Penicilium oznacza się na podstawie stadium konidialnego, bo to ważna część. Wiele gatunków bytuje saprofitycznie, wiele gatunków bezwzględnie saprofityczne i wiele antagonistycznie na zasadzie antybiozy, oddziałuje na patogeny. Produkty przemiany materii, uniemożliwiają rozwój licznym gatunkom patogenicznym.
Są też gatunki, które roślinom szkodzą, ale warunkowo. Nie ma tu typowych samodzielnych patogenów, w warunkach polowych też rzadko szkodzą roślinom, ale chętnie w czasie przechowywania atakują części organów, zwłaszcza gdy są zranione i w tej sytuacji, są to wtórne patogeny, czyli „dobijacze”.
Zarodników konidialnych jest ogromnie dużo i są ułożone w łańcuchach na sterygmie (to morfologicznie ostania część, na tym są już tylko zarodniki konidialne).
Specyficzne są trzonki konidialne. Zarodniki opanowują teren. Każde pęknięcie to wnikanie i pleśnienie, te grzyby wykorzystują zranienia, rozwijają się też na częściach wcześniej porażonych przez typowe patogeny. Przy każdym ruszeniu Penicilium pyli i to może uczulać ludzi. Zaatakowane owoce są miękkie (ale tam też są inne grzyby - mucor, rhizopus), często atakuje cebulki tulipanów i narcyzów.
Penicilium są zazwyczaj szkodliwe w przechowalni, stąd pospolicie zwane są grzybami przechowalniczymi.
Aspergillus i Penicilium różnią się morfologicznie.
Aspergillus - na trzonku rozszerzenie zwane kolumellum, a wokół tego jest wianuszek sterygm. Wtórne bardzo okolicznościowe grzyby szkodzące częściom roślin.
Aspergilus flawus bardzo brzydki gatunek ze względu na wydzielane toksyny, na główce są steridy I i II rzędu.
Aspergillusy są szkodliwe dla zwierząt zwłaszcza dla ptactwa.
Mączniaki prawdziwe
To są Unitunicate pod względem sposobu życia to pasożyty, pod względem sposobu pasożytnictwa to obligatoryjne.
Patogeny:
żywych roślin
skórki
dominuje stadium ...................... w okresie wegetacji
- Zarodniki konidialne mają duża masę, a w tym zawierają dużo wody 70-80% tworzą się obficie przy niskiej wilgotności względnej powietrza (70-80%) ich kiełkowanie

(…)

… jest deformacja
Zewnętrzne workowce charakteryzują się:
brakiem organów rozmnażania płciowego
brak typowych zarodników konidialnych
zachodzi kopulacja somatogeniczna
nie tworzy ciał owocowych
tworzą palisadową warstwę worków bezpośrednio na grzybni, dlatego nazywane zewnętrzniakami
zdolność infekcji mają tylko w dikariofazie
Zimują haploidalne strzępki grzybni saproficznej na korze pędów, w łuskach przyszłorocznych pąków. Przezimował więc potrzebuje zainfekować, więc wiosną powinna nastąpić somatogamia (połączenie różnoimiennych komórek ciała grzybni), by wytworzyły się strzępki grzybni dikariotycznej mające zdolność infekowania młodych pąków brzoskwiń, a w przypadku torbieli śliw, rozwija się w przestworach między komórkowych i strzępki dikariotyczne stale się rozmnażają to trwa i jest rozciągnięte…
…. Zarodniki workowe nie mają za zadania zakażanie, nie służą do rozprzestrzeniania, ich zadaniem jest dać początek strzępkom grzybni haploidalnej saprofitycznej, która przezimuje dlatego kiełkują już przed zimą. Temu grzybowi nie są potrzebne zarodniki konidialne.
Zewnętrzniaki workowe występują jako patogeny - drzew parkowych, miejskich i one tworzą nietypowe objawy chorobowe, określane jako deformacje…
… przez wszelkiego rodzaju zranienia. Infekuje bezpośrednio przez skórkę, gdy jest w kropli osadu transpiracyjnego co zapewnia mu cukier -> strzępka kiełkuje, następnie gdy pokona tkankę okrywającą, przerasta tkankę wewnętrzną, wytwarza liczne enzymy celulityczne itp., ale najważniejsze pektynolityczne, galaktunorazy. Chętnie poraża dojrzewające winogrona, truskawki (może jeszcze w fazie kwitnienia infekować…
…, a w tym zawierają dużo wody 70-80% tworzą się obficie przy niskiej wilgotności względnej powietrza (70-80%) ich kiełkowanie nie jest uzależnione od wody (w kropli wody nie kiełkują).
- Patogeny skórki, więc na skórce zarodnik konidialny kiełkuje tzn. wytwarza strzępkę kiełkową, jest ona dość krótka, w szczytowej części tworzy się zgrubienie apresorium. Tworzenie apresorium stymuluje kontakt strzępki kiełkowej…
…/liści. Fakt ten powoduje to, że powierzchnia porażonego organu staje się aksamitną, jednolitą powłoką. W workach następuje zakończenie procesu płciowego, następuje kariogamia, krótka faza jądra diploidalnego, mejoza, dwu krotna mitoza i mamy w worku 8 zarodników workowych z jądrem haploidalnym. Jest pełnia okresu wegetacyjnego, a już są zarodniki workowe. Patogeny wyrzucają zarodniki, które kiełkują…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz