To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Słupy główne hal
Słupy główne hal mogą być połączone z fundamentem w sposób przegubowy bądź sztywny (słup zamocowany w fundamencie). Taki element prętowy można uznać za utwierdzony, gdy nie może obrócić się w fundamencie, a fundament w gruncie, tj. wtedy gdy linia ugięcia słupa odkształconego jest w miejscu zamocowania styczna do osi słupa przed odkształceniem. Sztywne zamocowanie słupa w fundamencie wymaga nie tylko poprawnego skonstruowania i zakotwienia podstawy słupa, ale również takiego ukształtowania fundamentu, aby był mało Słupy główne hal odkształcamy i zdolny do przeniesienia momentu od słupa na podłoże gruntowe. Słupy zamocowane w fundamencie przekazują na fundament moment zginający, siły poziome (poprzeczne) i pionowe (osiowe). Takie schematy zamocowania słupów pokazano na rys. 6.33a, b, g. Górny węzeł tych słupów może być połączony z ryglem w sposób przegubowy (rys. 6.33a, e f, g) lub sztywny (rys. 6.33b, c, d).
Przegubowe połączenie słupa z fundamentem przekazuje na podporę siłę poprzeczną i osiową. Jeśli drugi koniec tego słupa jest połączony z ryglem również przegubowo, to słup taki jest zwany wahadłowym (rys. 6.33e). Słupy wahadłowe mogą być tylko ściskane (rys. 6.31c — słup w osi B) lub ściskane i zginane (rys. 6.33e). W przykładach pokazanych na rys. 6.33c, d słup połączony przegubowo z fundamentem jest u góry połączony z ryglem w sposób sztywny.
W schematach obliczeniowych słupów pokazanych na rys. 6.33a, b, c, d przyjęto sprężyste połączenia ich górnych węzłów. Charakterystyka Ci odwzorowuje sprężystość przesuwu poziomego, charakterystyka C2 opisuje podatność na obrót wynikający ze sztywności rygla poziomego ramy.
Pokazane na rys. 6.33 przykłady schematów statycznych dotyczą sposobu połączeń słupów z fundamentem i ryglem dachowym w płaszczyźnie układu poprzecznego hali. W drugim kierunku, czyli w płaszczyźnie prostopadłej do układu poprzecznego słupa, są najczęściej połączone przegubowo z belką okapową i fundamentem (rys. 6.33f). Sztywne połączenie słupów z fundamentem w kierunku osi podłużnej hali (rys. 6.33g) stosuje się niezwykle rzadko.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)