Sklejka budowlana - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sklejka budowlana - wykład - strona 1 Sklejka budowlana - wykład - strona 2 Sklejka budowlana - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Sklejka budowlana
Nazwą sklejka określa się płyty sklejane warstwowo z nieparzystej liczby fornirów jednakowej lub różnej grubości, w których włókna drewna w przyległych do siebie warstwach przebiegają pod kątem prostym (rys. 3.21) [31], [43].
Do konstrukcji nośnych można stosować sklejkę wodoodporną, składającą się z minimum pięciu fornirów, o wilgotności nie przekraczającej 14%.
Cechy sprężysto-wytrzymałościowe sklejki zależą od jej grubości, tj. liczby warstw fornirów, kierunku działania sił w stosunku do płaszczyzny płyty i kierun­ku włókien fornirów zewnętrznych. Wytrzymałości charakterystyczne i obliczeniowe oraz współczynniki sprężystości i moduły odkształcenia postaciowego sklej­ki podano w PN-B-03150:2000 [43].
Na rys. 3.22 pokazano belki o przekroju dwuteowym ze ścianką ze sklejki i pa­sach z tworzywa Micro-Lam (patrz także rozdział 3.7.8.2). Środniki wklejono w na-frezowane w pasach rowki o kształcie trapezowym. Tego typu belki rzadko są sto­sowane w mostach, tym niemniej znane są realizacje w USA i Kanadzie.
W Niemczech wykonuje się belki ze środnikiem falistym ze sklejki, tzw. belki Hessa (rys. 3.23). Zastosowanie ścianki o kształcie falistym zwiększa sztywność belki w kie­runku prostopadłym do jej płaszczyzny. Belki tego typu, wysokości 200 4- 800 mm, są produkowane na zautomatyzowanych liniach, mogą być również stosowane do wykonania trójkątnych konstrukcji trój przegubowych, pasów kratownic i innych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz