Elementy konstrukcyjne typu PSL - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy konstrukcyjne typu PSL - wykład - strona 1 Elementy konstrukcyjne typu PSL - wykład - strona 2 Elementy konstrukcyjne typu PSL - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Elementy konstrukcyjne typu PSL
W Stanach Zjednoczonych opatentowano technologię produkcji materiału na ba­zie drewna pod nazwą Parallam PSL. Do jego wyrobu używa się tam jodły Do­uglas^ i sosny południowej, tj. drewna dwóch gatunków drzew iglastych o najwięk­szej wytrzymałości. Pocięte na kłody pnie poddaje się obróbce skrawaniem, w wyniku której uzyskuje się forniry (rys. 3.18). Następnie forniry suszy się i sortuje w celu wyeliminowania widocznych wad zmniejszających wytrzymałość. Arkusze forni­rów tnie się na paski długości do ok. 240 cm i grubości 2 h- 3 mm. Drobne wady usuwa się w procesie technologicznym. Paski pokrywa się wodoodpornym klejem. Pakiety ułożonych równolegle pasków wprowadza się do prasy parowej o pracy ciągłej, w której klej dojrzewa pod ciśnieniem i jest podgrzewany energią mikrofa­lową. Parametry materiału kontroluje się komputerowo. Ma to na celu zapewnie­nie elementom właściwej gęstości, wytrzymałości, zawartości wilgoci i wyglądu. Parallam PSL jest otrzymywany w postaci elementów ciągłych, które mogą być fabrycznie rozcinane i przycinane na elementy standardowe długości do 20 m.
Wymiary handlowe przekroju słupów produkowanych z Parallam PSL zawie­rają się (w przybliżeniu) między 89 x 99 mm a 178 x 178 mm. Wymiary przekroju poprzecznego betek wynoszą w przybliżeniu: szerokość 45 + 17*8 mm, wysokość 1.84 4- 457 mm. Charakterystyki wytrzymałościowe tego materiału w zakresie sprę­żystym podano w tablicy 3-10.
Z tego tworzywa wykonywane są słupy i belki o przekroju prostokątnym i teo-wym o zróżnicowanych wymiarach przekroju podłużnego, przy czym ich długość do ok. 20 m może być dowolna. Na rys. 3.20 pokazano fragment konstrukcji złożo­nej z podciągami z belek Parallam PSL i belkami o przekroju dwuteowym o pasach z drewna i średniku ze sklejki.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz