Elementy klejone warstwowo - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy klejone warstwowo - omówienie  - strona 1 Elementy klejone warstwowo - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Elementy klejone warstwowo :
a)sklejka budowlana - najlepsze sklejki :bukowe i brzozowe, są to płyty sklejane z nieparzystej liczby fornirów, w których włókna w przyległych do siebie warstwach przebiegają pod kątem prostym. Do konstrukcji nośnych można stosować sklejkę wodoodporną , składającą się z min. 5 fornirów (min grubość 8mm), o wilgotności nie przekraczającej 14%. Cechy sprężysto - wytrzymałościowe sklejki zależą od jej grubości, tj. liczby warstw fornirów, kierunku działania siły w stosunku do płaszczyzny płyty i kierunku włókiem fornirów zewnętrznych.
Sklejki możemy podzielić na :
- suchotrwałe - wilgotność powietrza do 70%
- półwodoodporne = do w=90%
- wodoodporne
Forniry otrzymuje się poprzez skrawanie obwodowe. Nasączenie sklejki bakelitem powoduje znaczne zmniejszenie jej nasiąkliwości.
b) warstwowo klejone drewno cienkowarstwowe Micro-Lam; jest wykonany z wielu cienkich, suchych warstw drewna. Posortowane (metodami ultradźwiękowymi i wzrokowo) warstwy drewna są kompletowane w pakiety, pokrywane klejem wodoodpornym i sklejane pod ciśnieniem, przy jednoczesnym podgrzewaniu, w ruchomej prasie. Produktem końcowym jest sklejony pakiet długości 24m, szerokości 600mm i grubości 19-63 mm, który może być cięty wzdłuż długości i szerokości. W odróżnieniu od drewna naturalnego, struktura Micro-Lam jest zblizona do izotropowej. Ma on stosunkowo jednolia strukturę i podwyższoną wytrzymałość.
c) Parallam PSL - technologia opatentowana w USA. Do jego wyrobu używa się jodły Douglas i południowej sosny tj. drewna dwóch gatunków drzew iglastych o najwyższej wytrzymałości. Pocięte na kłody pnie poddaje się obórce - skrawaniu, w wyniku której otrzymuje się forniry. Następnie forniry suszy się i sortuje w celu wyeliminowania widocznych wad zmniejszających wytrzymałość. Arkusze fornirów tnie się na paski długości do ok. 240cm i grubości 2-3mm. Drobne wady usuwa się w procesie technologicznym . Paski pokrywa się klejem wodoodpornym. Pakiety ułożonych równolegle pasków wprowadza się do prasy parowej o pracy ciągłej , w której klej dojrzewa pod ciśnieniem i jest podgrzewany energią mikrofalową. Parametry materiału kontroluje się komputerowo. Parallam PSL jest otrzymywany w postaci elementów ciągłych , które mogą być fabrycznie rozcinane. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz