To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SKŁADNIKI TREŚCI CZYNNOŚCI PRAWNEJ A. ESSENTIALIA NEGOTII ( ELEMENTY PRZEDMIOTOWO ISTOTNE- bez których czynność prawna danego typu nie mogłaby dojść do skutku i które ją indywidualizują pod względem prawnym. B. NATURALIA NEGOTII ( ELEMENTY NIEISTOTNE )- ich nieobjęcie treścią czynności prawnej nie ma wpływu na dojście tej czynności do skutku. W braku odpowiednich postanowień w treści czynności prawnej wejdą w zastosowanie przepisy ustawy ( na tym polega przede wszystkim rola przepisów iuris dispositivi ) lub zwyczaje. C. ACCIDENTALIA NEGOTII ( ELEMENTY PODMIOTOWO ISTOTNE )- bądź należące w zasadzie do grupy naturalia negotii, bądź w ogóle dla danego rodzaju czynności prawnej nietypowe, które jednak z woli stron podniesione zostały do rangi elementów istotnych. 1. WARUNEK WARUNEK- ( Art. 89 )- zastrzeżenie w treści czynności prawnej uzależniające powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Zasada: warunek jest dopuszczalny w każdej czynności prawnej Wyjątek : wynika z: - ustawy, - właściwości czynności prawnej. Warunkiem nie jest: a) samo zdarzenie przyszłe i niepewne, b) CONDITIO IURIS- stan, gdy ustawa uzależnia skutki czynności prawnej od wskazanych przez siebie zdarzeń ( np. wpis do rejestru )- klasyczny przykład warunku prawnego- wpis do księgi wieczystej- bez niego nie ma hipoteki, przy conditio iuris- skutek narzuca ustawodawca, przy warunku- strony c) sytuacja, gdy strony uzależniają skuteczność czynności od zdarzenia, które miało już miejsce, d) zastrzeżenie zdarzenia przyszłego i pewnego ( terminu ) Są 4 reguły, wg których oceniamy: a) DIES INCERTUS AN, INCERTUS QUANO- czysty warunek ( nie wiadomo że, nie wiadomo kiedy )- jeśli skończysz studia b) DIES CERTUS AN, CERTUS QUANDO ( wiadomo że, wiadomo kiedy )- np. na Trzech Króli, c) DIES INCERTUS AN, CERTUS QUANDO ( nie wiadomo że, wiadomo kiedy )- na moje 50 urodziny d) DIES CERTUS AN, INCERTUS QUANDO ( wiadomo że, nie wiadomo kiedy )- po mojej śmierci Decyduje moment zdarzenia! Nie ma to znaczenia w praktyce, bo skutki warunku i terminu są bardzo podobne. Rodzaje warunku: a) ZAWIESZAJĄCY- gdy strony uzależniają powstanie skutków czynności prawnej od warunku- zbuduję dom, jeśli zaliczysz drugi rok,, b) ROZWIĄZUJĄCY- uzależniają ustanie skutków prawnych od warunku- rozwiążę umowę najmu, jeśli nie skończysz drugiego roku a) KAZUALNY ( nie "kauzalny", bo kazus, a nie kauza )- na którego ziszczenie się strony nie mają wpływu ( jeśli spadnie deszcz ), b) POTESTATYWNY- ziszczenie zależy od woli strony lub stron ( jeśli do mnie przyjdziesz ),
(…)
… czynności prawnej- jeśli jest zawieszający,
- uważa się za niezastrzeżony- jeśli jest rozwiązujący.
2. TERMIN
TERMIN- zastrzeżenie dodatkowe czynności prawnej, przez które jej skutek zostaje ograniczony w czasie. a) DIES A QUO- termin początkowy- skutek prawny powstaje z chwilą nadejścia terminu ( stosuje się odpowiednio przepisy o warunku zawieszającym- Art. 116 §1 )
b) DIES AD QUEM- termin końcowy…
… już 08.05.1972 o godz. 0 a nie 24.
d) Art. 115- jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień ustawowo uznany za dzień wolny od pracy, termin upływa dnia następnego ( np. termin miesięczny ustalony do wykonania świadczenia w dniu 1 kwietnia upływa w dniu 2 maja ).
3. POLECENIE
4. ZADATEK
5. KARA UMOWNA
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)