Warunek - rodzaje i ziszczenie sie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunek - rodzaje i ziszczenie sie - strona 1 Warunek - rodzaje i ziszczenie sie - strona 2

Fragment notatki:


Warunek Warunek jako element treści czynności prawnej uregulowany jest w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 89-94 Kc). Warunek - jest to zastrzeżenie w treści czynności prawnej , że powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej zależy od zdarzenia przyszłego i niepewnego . Stanowi element treści czynności prawnej , który uzależnia skuteczność czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego . Przez zdarzenie przyszłe i niepewne należy rozumieć sytuacje przewidywane w przyszłości, co do których strony nie mają wpływu na ich powstanie, jak również te, które mogą powstać w zależności od decyzji jednej lub obu stron czynności prawnej.
Warunek nie może być identyfikowany z zastrzeżeniem, w ramach którego skutek czynności prawnej uzależniony jest od woli strony nakierowanej na wykonanie określonego zobowiązania. W przypadku wskazania w treści czynności prawnej zastrzeżenia, czynność prawna może w ogóle nie zostać wykonana przy braku woli wywołania wskazanych w niej skutków prawnych. Warunkiem nie jest takie zastrzeżenie, które wskazuje na konieczność zaistnienia w przyszłości zdarzenia niemożliwego, bądź takiego, które z całą pewnością nie nastąpi, jak również takiego, o którym strony wiedziały przed dokonaniem czynności, iż z całą pewnością już nastąpiło.
Jeśli dana osoba zgodnie z treścią czynności prawnej posiada prawo uzależnione od warunku, wówczas ma prawo do wykonywania wszelkich czynności zmierzających do zachowania swego prawa. Druga strona czynności prawnej nie może z kolei w ramach podejmowanych czynności faktycznych lub prawnych zmierzać do ograniczenia do skorzystania z prawa przez uprawnionego w przypadku ziszczenia się warunku.
Ograniczenia w umieszczaniu warunków w treści czynności prawnej wynikają jedynie z ograniczeń (wyjątków) przewidzianych w ustawie lub wynikających z właściwości czynności prawnej.
Przepisy prawa cywilnego przewidują, iż ustanowienie warunku nie jest możliwe np. przy czynnościach prawnych obejmujących zbycie nieruchomości (art. 157 § 1 Kc), czy przy ustanowieniu spadkobiercy w testamencie (art. 962 Kc). Rodzaje warunków Prawo cywilne przewiduje dwa rodzaje warunków- zawieszający oraz rozwiązujący.
Zastrzeżenie warunku zawieszającego powoduje, iż skuteczność czynności prawnej jest odsunięta w czasie do momentu spełnienia się warunku. W przypadku ustalenia warunku niemożliwego oraz sprzecznego z ustawą lub zasadami współżycia społecznego, czynność prawna obejmująca swą treścią powyższy warunek jest nieważna.
Zastrzeżenie warunku rozwiązującego skutkuje tym, iż zaistnienie przyszłego niepewnego zdarzenia powoduje zakończenie skutków danej czynności prawnej. W przypadku ustalenia warunku niemożliwego oraz sprzecznego z ustawą lub zasadami współżycia społecznego, warunek ten uważa się za nieistniejący (nie wywołuje skutków prawnych). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz